Tariceanu anunta casarea masinilor non-euro
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Premierul Calin Popescu Tariceanu a atentionat proprietarii de masini non-euro ca este foarte posibil sa fie obligati sa renunte la autoturisme de la 1 ianuarie 2011, daca Uniunea Europeana va aproba directiva privind scoaterea din circulatie a acestui tip de autovehicule.
"Este foarte probabil ca la nivelul Uniunii Europene - si este o atentionare pe care o fac tuturor detinatorilor de masini poluante non-euro - de la 1 ianuarie 2011 sa fie adoptata o directiva pentru scoaterea acestor masini din circulatie", a spus Tariceanu, citat de Mediafax.
Premierul a mai aratat ca proiectul ordonantei de urgenta privind taxa de poluare auto nu reglementeaza parcul auto existent, dar a amintit de programul guvernamental privind acordarea unei prime pentru casarea masinilor vechi.
Mai mult de jumatate dintre masinile care formeaza parcul auto ar putea fi restrase din circulatie incepand cu 2011, in baza unei directive a Comisiei Europene. Din categoria autoturismelor non-euro fac parte, printre altele, Dacia 1310 fabricata pana la 1 ianuarie 1996, Trabant, Oltcit, Opel Ascona, Renault 16, Renault 21, Opel Kadett, Renault 5.
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Intern
-
Potrivit celor mai noi date ale Asociației Constructorilor de Automobile din România, vânzările de mașini noi au scăzut cu 33% în prima lună din 2026. Scăderi au fost înregistrate și pe piața mașinilor second hand. (02.02)
-
Potrivit celor mai recente date oferite de către Asociația Producătorilor și Importatorilor de Automobile (APIA), Volkswagen a fost în 2025 cea mai înmatriculată marcă din segmentul PHEV. Pe podium mai regăsim Mercedes-Benz și BMW. (28.01)
-
BMW Group România și-a prezentat rezultatele aferente anului 2025. Pentru prima oară au fost înmatriculate peste 5.000 de exemplare BMW într-un an și se menține pe prima poziție în segmentul premium. (23.01)
-
Șeful de design Audi critică ecranele mari din habitaclu: "Nu oferă cea mai bună experiență"

-
Noul BYD Sealion 5 DM-i a ajuns în România: start de la 27.600 euro

-
STUDIU: Mașinile rulate, importate din străinătate, au șanse foarte mari să aibă kilometrajul dat înapoi

-
Noul Renault Duster pentru piața din India: interior nou și motor cu 158 CP

-
Evoluția unui best-seller













Comentarii (17)