Walter De Silva: "Porsche Cajun va fi desenat sub supravegherea mea"
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Walter De Silva, directorul de design al Grupului Volkswagen, a confirmat faptul că primul model Porsche la designul căruia va contribui personal va fi Cajun, viitorul SUV compact pe care îl va dezvolta marca germană.
"Sper să aduc elemente pozitive în designul noilor modele Porsche, care vor rămâne fidele cu imensa tradiţie a mărcii", spune De Silva despre noua sa provocare din cadrul grupului în care activează. "Succesorii actualelor 911 şi Boxster sunt deja finalizaţi, astfel că noul Cajun va fi primul model Porsche desenat sub supravegherea mea", spune designerul italian într-un interviu acordat Automotive News.
Noul Porsche Cajun va fi construit pe platforma Tiguan/Q5, urmând să apară pe piaţă în 2014. Modelul va fi un SUV compact al cărui principal rival va fi Range Rover Evoque, model lansat de land Rover în cadrul recent încheiatului Salon Auto de la Paris.
"Noul Panamera şi a doua generaţie a lui Cayenne au confuzat şi au vulgarizat imaginea Porsche. Cred că Walter De Silva va renunţa cu efect imediat la aceste linii şi va reintepreta stilul Porsche într-un mod mult mai curat, aşa cum s-a întâmplat în cazul lui Lamborghini Miura Concept, prezentat în 2006", susţine Paolo Tuminelli, directorul companiei germane Goodbrands, specializată în consultanţă de brand.
via | Automotive News (înreg)
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Porsche in Romania
-
Porsche 718 Boxster Preţ: 59.498 - 86.454 €
-
Porsche 718 Cayman Preţ: 57.467 - 84.423 €
-
Porsche 911 Cabrio Preţ: 140.115 €
-
Porsche 911 Cabrio facelift Preţ: 127.977 €
-
Porsche 911 facelift Preţ: 103.849 - 291.946 €
-
Porsche 911 Speedster Preţ: 276.000 €
-
Porsche 911 Targa 4 facelift Preţ: 124.325 - 156.584 €
-
Porsche Cayenne Preţ: 77.767 - 141.965 €
-
Porsche Macan facelift Preţ: 61.673 - 67.292 €
-
Porsche Panamera Preţ: 96.629 - 205.730 €
-
Porsche Panamera Sport Turismo Preţ: n/a - 195.109 €
Ultimele stiri din Modele noi
-
Mercedes-Benz a anunțat două versiuni noi pentru noul GLC Electric. Una dintre acestea este versiunea de bază, care are un preț de pornire de 64.700 euro în Germania. (10.06)
-
Porsche a dezvăluit mai multe exemplare unicate bazate pe diferite versiuni ale lui 911. Aceste exemplare sunt vopsite în culori speciale, inspirate de personajele din Toy Story și sunt create în colaborare cu Pixar. (10.06)
-
Viitorul BMW iM3, primul M3 electric din istorie, urmează să fie dezvăluit în curând. Modelul de performanță a fost testat intens pe Nurburgring Nordschleife, acolo unde a acumulat peste 8000 de kilometri. (09.06)
-
Volkswagen: Mașinile cu motoare termice vor fi înlocuite în timp de cele electrice

-
Noul Fiat Grizzly: SUV cu două variante de caroserie

-
Prețuri noul Cupra Raval în România: start de la 26.000 de euro

-
Stellantis anunță trei noi modele Peugeot și o investiție majoră în Franța

-
Primele schițe cu noua Skoda Peaq: data lansării, confirmată













PS.Macar la cometariul asta as vrea sa vad mai multe voturi verzi decat rosii.Ciao!