Conceptul Honda OSM, prezentat la Londra
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Honda a dezvaluit un nou concept futurist in cadrul Salonului Auto de la Londra. Este vorba de OSM (Open Study Model), un model sport cu doua locuri si cu emisii scazute, pe care oficialii Honda l-au prezentat cu putin timp inainte ca un studiu de design pentru a promova imaginea ecologica a marcii japoneze.
Steve Kirk, purtatorul de cuvant Honda, a declarat ca OSM este doar un studiu de design si inca nu este nimic stabilit in privinta unei productii de serie. Kirk a mentionat faptul ca nu este vorba de succesorul lui S2000 in gama Honda, in ciuda faptului ca este un model cabriolet.
Producatorul nipon a creat OSM avand ca scop realizarea unui model curat si dinamic, aceste doua caracteristici regasindu-se atat la interior, cat si la exterior. Designul exterior prezinta linii fine si rotunjite, avand blocuri optice unice care pornesc de la calandru si ajung pana la deasupra pavilioanelor rotilor.
La interior, se remarca plansa de bord impartita in sectiuni care inglobeaza cele mai importante intrumente de bord usor accesibile de la postul de conducere.
Informatiile referitoare la parametrii automobilului sunt redate cu albastru aprins pe un fundal negru. Aceeasi nuanta deschisa de albastru este regasita si la nivelul tapiteriei din piele care include si parti de culoare alba. Levierul de comanda a transmisie semi-secventiale este pozitionat central, existand, de asemenea, posibilitatea de a schimba treptele prin intermediul padelelor din spatele volanului.La standul Honda de la Londra sunt expuse si alte concepte si modele noi, precum hibridul sportiv CR-Z si modelul pe baza de celule de hidrogen FCX Clarity. Cele doua hibride noi sunt prezentate in varianta finala, oficialii Honda confirmand deja intrarea lor in productia de serie.
Via | Motor Authority
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Honda in Romania
-
Honda Civic Preţ: 17.500 - 39.522 €
-
Honda Civic Sedan Preţ: n/a - 27.500 €
-
Honda CR-V Preţ: n/a - 38.250 €
-
Honda CR-V Hybrid Preţ: 34.000 - 43.000 €
-
Honda HR-V Preţ: 21.440 - 25.188 €
-
Honda Jazz (2014-2017) Preţ: 14.988 €
Ultimele stiri din Concepte
-
Lexus a prezentat un nou concept care anunță mult așteptatul succesor al legendarului LFA. Noul concept este un coupe de performanță cu motor hibrid. (31.10)
-
Subaru a dezvăluit două concepte noi în cadrul Salonului de Mobilitate din Japonia. Cele două concepte noi, botezate Performance-E și Performance-B, sunt dezvoltate cu ajutorul diviziei de performanță STI. (31.10)
-
Cu ocazia Salonului Auto din Japonia, Mazda a prezentat conceptul Vision-X Compact. Cu o lungime de doar 3.8 metri, acest concept integrează inteligență artificială. (30.10)
-
Noul motor termic dezvoltat de Omoda&Jaecoo, campion la eficiență

-
Toyota dezvoltă un nou motor cu 4 cilindri: va avea peste 400 CP

-
Toyota prezintă primul concept al mărcii de lux Century

-
Noul concept Toyota Corolla anunță prima generație electrică a modelului

-
Ferrari deschide oficial reprezentanța din România. Noul Amalfi, oaspete de seamă
















ce design are vw????????
chiar nu inteleg ce e de admirat la costructorul asta anost!