Crestere de 28.6% a vanzarilor Dacia in Europa
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Dacia confirma inca o data parcursul foarte bun in Europa, brandul romanesc anuntand oficial o noua crestere importanta a vanzarilor. Potrivit informatiilor puse la dispozitie de oficialii romani, constructorul din Mioveni a reusit sa vanda in primul semestru, in Uniunea Europeana, Elvetia, Norvegia si Islanda 117.131 de unitati, ceea ce se traduce intr-o crestere de 28.6% a vanzarilor, comparativ cu aceeasi perioada a anului trecut.
Si in luna care tocmai s-a incheiat Dacia a bifat o crestere de 58.2% a vanzarilor pe piata europeana, reusind sa livreze un total de 27.144 de masini. In aceste conditii, Dacia se poate mandri cu cea mai importanta crestere de acest tip din intreaga Europa. Comparativ cu cifrele inregistrate anul trecut, cand Dacia a vandut in primul trimestru doar 91.000 de unitati si in luna iulie un total de 8346 de unitati, rezultatele recente sunt cu mult peste vechile performante.
Constructorul roman a reusit sa isi imbunatateasca vanzarile in mare parte multumita programului "Rabla" implementat de majoritatea guvernelor europene, in conditiile in care piata Batranului Continent a scazut ingrijorator, cu 11% in primele sase luni ale anului.
via | Mediafax
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Dacia in Romania
-
Dacia Dokker Preţ: 9.250 - 14.400 €
-
Dacia Dokker Stepway facelift Preţ: 12.300 - 14.200 €
-
Dacia Dokker Van facelift Preţ: 9.280 - 11.880 €
-
Dacia Duster Preţ: n/a - 18.950 €
-
Dacia Lodgy Preţ: 9.500 - 15.450 €
-
Dacia Lodgy Stepway facelift Preţ: 12.900 - 15.350 €
-
Dacia Logan facelift Preţ: 6.950 - 12.650 €
-
Dacia Logan MCV facelift Preţ: 7.900 - 13.650 €
-
Dacia Logan MCV Stepway Preţ: 12.090 - 13.990 €
-
Dacia Sandero facelift Preţ: 7.150 - 13.300 €
-
Dacia Sandero Stepway 2020 Preţ: n/a €
-
Dacia Sandero Stepway facelift Preţ: 11.200 - 13.600 €
Ultimele stiri din Economic
-
Suzuki anunță atingerea unei borne importante: modelul Swift a fost comercializat în 10 milioane de exemplare, la nivel global. Acesta a debutat, pentru prima oară, în 2004. (05.09)
-
Marca chineză BYD a avut parte de o scădere a profitului său trimestrial pentru prima dată în mai bine de 3 ani. Profitul din ultimul trimestru al companiei a scăzut cu aproape 30% față de anul trecut. (04.09)
-
Dacia Sandero a fost cea mai vândută mașină din Europa în luna iulie. Pe podium au mai urcat Volkswagen T-Roc și Toyota Yaris Cross. (22.08)
-
Euro 7 mai face o victimă: Audi va retrage motorul său cu 5 cilindri în 2027
-
Înlocuitorul lui Ford Focus va fi un SUV compact: lansare în 2027
-
Italienii prezintă un nou concept creat la cererea Volkswagen
-
Renault Megane electric, eclipsat de noile 4 și 5. Francezii schimbă strategia
-
Motoare BMW pe viitoarele modele Mercedes-Benz. Germanii din Stuttgart dezmint zvonurile
Iata ca francezii au mizat corect si au castigat cu acest concept low-cost.
Din punctul acesta de vedere......jos palaria!