Dodge Viper SRT10 va continua sa existe
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Fanii modelelor de performanta vor putea sa se bucure in continuare de prezenta exemplarelor Dodge Viper pe strazi, dupa ce divizia constructorului american Chrysler a decis sa continue productia supercarului. Dupa mai multe incercari esuate de a vinde divizia sa sportiva, constructorul din Detroit a decis sa opreasca productia supercarului Viper SRT 10 in luna decembrie a acestui an.
Se pare insa ca imaginea pe care sportiva si-a dobandit-o in randul pasionatilor i-a determinat pe cei de la Dodge sa se razgandeasca si sa continue asamblarea modelului. Viper exista pe piata din 1995, cand a fost lansata prima generatie a supercarului, de atunci si pana in prezent constructorul american livrand clientilor sai peste 25.000 de unitati.
Mike Accavitti, presedinte si director executiv Dodge, a declarat ca "Viper a castigat de-a lungul timpului aprecierea fanilor din toata lumea. De aceea suntem extrem de mandri ca supercarul american va continua sa existe ca un lider iconic pe acest segment".
Dodge Viper SRT10 este propulsat de un motor V10 de 8.4 litri, capabil sa dezvolte 600 de cai putere. Resursele reusesc sa propulseze sportiva de la 0 la 100 de km/h in mai putin de 4 secunde.
via | CarScoop
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Oliver Blume, CEO-ul Porsche, a lăsat de înțeles că marca germană de mașini de performanță ar putea să oprească vânzările de modele electrice pe piața din China. Vânzările Porsche din această țară au scăzut cu peste 40% în primul trimestru din 2025. (30.04)
-
Volkswagen a atins oficial borna de un milion de mașini electrice produse. Exemplarul care a atins această bornă este un ID.3 GTX Performance asamblat la uzina din Zwickau. (30.04)
-
Potrivit celor mai recente informații, Alfa Romeo Tonale va primi o serie de îmbunătățiri la finalul anului. Decizia a fost luată după ce majoritatea vânzărilor au fost acaparate de noul Junior. (30.04)
-
Volkswagen va lansa modele noi cu motoare termice pe post de generator
-
Renault deschide comenzile pentru Austral facelift în România: start de la 31.000 euro
-
Noul Citroen C5 Aircross: SUV cu motorizări hibride PHEV și versiuni electrice
-
Universal apreciat
-
Chinezii lansează o marcă nouă de pick-up-uri. Va ajunge și în Europa
Comentarii (0)