Francezii sunt ofensati de folosirea numelui Zoe pentru un viitor model Renault
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Atunci cand s-a gandit sa isi boteze conceptul electric Zoe, Renault nu s-a gandit probabil ca va starni rumoare in randul publicului de rand. Constructorul francez a intrat in dizgratia celor care si-au botezat copiii Zoe, un nume foarte popular in Franta, pe locul 17 in topul preferintelor pentru nou-nascuti.
Parintii ofensati de numele conceptului, dezvaluit in aceasta toamna la Frankfurt, au demarat deja o ampla campanie de protest, sustinuta de petitii online, care cer companiei Renault sa renunte la numele "Zoe".
Cuplurile care dezaproba folosire numelui au declarat: "Fiicele noastre au un nume frumos care nu trebuie asociat cu o masina. De aceea trebuie sa ne unim fortele pentru a exercita presiune asupra unei multinationale care ar putea distruge acest nume". Initiatoarea petitiei online a sustinut ca "decizia Renault este complet gresita si face parte dintr-o campanie de marketing defectuoasa".
Renault a replicat prompt prin vocea purtatorului de cuvant Valerian David, care a afirmat ca "Zoe este un nume ce evoca valorile feminitatii, ale tineretii si ale spiritului jucaus si vivace. Este de asemenea o referinta asupra conceptului de emisii zero".
Desi Renault nu a luat inca o decizie finala asupra folosirii numelui Zoe si in cazul versiunii de serie, este putin probabil ca producatorul francez de automobile sa se razgandeasca. Motivul este succesul de care se bucura Renault pentru modelele care au adoptat prenume, comparativ cu cele care erau recunoscute dupa indicative sau cifre.
Zoe nu este primul nume de persoana pe care Renault il foloseste in botezarea modelelor sale. Au mai existat astfel de discutii dupa ce francezii au lansat Safrane in 1990 sau Vel Satis. Nici Logan-ul romanesc nu face exceptie, fiind recunoscut in alte tari ca prenume.
via | timesonline
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Renault in Romania
-
Renault Captur facelift Preţ: 12.950 - 19.350 €
-
Renault Clio Estate facelift Preţ: 10.950 - 16.700 €
-
Renault Clio facelift Preţ: 10.350 - 24.850 €
-
Renault Kadjar (2015-prezent) Preţ: 18.150 - 27.400 €
-
Renault Kadjar facelift Preţ: n/a - 29.150 €
-
Renault Kangoo Express Maxi facelift (2013-prezent) Preţ: 18.972 €
-
Renault Koleos Preţ: n/a - 37.900 €
-
Renault Master facelift Preţ: 19.150 - 20.250 €
-
Renault Megane Preţ: 14.450 - 32.099 €
-
Renault Megane Estate Preţ: 15.850 - 25.800 €
-
Renault Megane Sedan Preţ: 14.400 - 21.200 €
-
Renault Talisman Preţ: n/a - 31.800 €
-
Renault Trafic Preţ: 19.500 - 25.300 €
-
Renault Trafic Van (2014) Preţ: 21.080 - 23.560 €
-
Renault Twizy (2014) Preţ: 6.800 - 7.500 €
-
Renault ZOE facelift Preţ: 31.250 - 34.750 €
Ultimele stiri din General
-
Renault a închis serviciul său de ride-sharing Mobilize, la 4 ani după înființarea acestuia. Totodată, marca franceză își încetinește extinderea rețelei de stații de încărcare rapidă pentru mașinile din acest serviciu. (12.12)
-
Înalt oficial european: UE abandonează planul de interzicere a mașinilor cu motoare termice din 2035Uniunea Europeană abandonează planul de interzicere a vânzărilor de mașini noi cu motoare termice din 2035. Informația a fost confirmată de către Manfred Weber, președintele celei mai mari grupări politice din Parlamentul European. (12.12)
-
Potrivit unor noi informații apărute în presă, Comisia Europeană, organismul executiv al Uniunii Europene, ar putea să amâne planul de interzicere a vânzărilor de mașini noi cu motoare termice. Dacă se confirmă, interdicția ar urma să intre în vigoare din 2040. (09.12)
-
Porsche: „Ritmul de inovare al mărcilor chineze îți taie respirația”

-
Noul Opel Astra facelift: faruri LED adaptive și autonomie mărită pentru versiunea electrică

-
Noua Kia Seltos: SUV-ul subcompact ajunge acum și în Europa

-
Dacia deschide comenzile pentru noile Sandero și Sandero Stepway facelift: start de la 15.750 euro

-
Land Rover readuce pe piață clasicul Defender: culori noi, preluate de la Defender OCTA













Comentarii (6)