Marchionne: "Viitorul SUV Maserati va avea motoare de origine Ferrari"
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Prezent în cadrul Salonului Auto de la Detroit, Sergio Marchionne a făcut o serie de declaraţii importante privind viitorul grupului Fiat. După ce a confirmat versiunea europeană a lui Chrysler 200 şi a anunţat majorarea pachetului de acţiuni în cadrul Chrysler, Marchionne a ţinut să facă câteva precizări şi despre brandul de lux Maserati.
Se ştie în prezent că Maserati intenţionează să îşi extindă gama cu un SUV de lux, capabil să rivalizeze cu Porsche Cayenne. Potrivit declaraţiei recente emise de Marchionne, viitorul model 4x4 va ascunde sub capotă motoare derivate din actuala gamă Ferrari. Vom asista cel mai probabil la unităţi V8 şi poate chiar la un vârf de gamă V12.
Propulsoarele vor fi modificate pentru a oferi ceva mai puţină putere, dar ceva mai mult cuplu. De asemenea, inginerii italieni vor încerca să ofere momentul motor la un regim de turaţii redus sau mediu. Acelaşi lucru se va întâmpla şi cu puterea, care se va simţi la capacitate maximă mai devreme de 8000-9000 de rotaţii.
Propulsoarele de provenienţă Ferrari vor fi instalate pe o platformă de SUV, împrumutată de la "fratele american" Jeep Grand Cherokee. Noul SUV Maserati va debuta oficial abia anul viitor, de producţia sa urmând să se preocupe uzina din Detroit a grupului Chrysler.
via | autoblog
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Citroen a prezentat noul Ami Buggy facelift, o versiune fără portiere care a fost disponibilă în trecut în serie limitată. De această dată, versiunea destinată aventurilor în aer liber este acum produsă în masă. (01.05)
-
Isuzu a prezentat oficial noul D-Max EV, prima versiune electrică a camionetei japoneze. Noul model utilitar promite o autonomie de peste 260 de kilometri. (30.04)
-
După ce anul trecut Aston Martin a scos din gamă verisunea de bază a SUV-ului DBX, producătorul britanic a rămas doar cu versiunea DBX707. Iată că Aston Martin a venit cu o versiune și mai puternică, numită S, cu 717 cai putere. (30.04)
-
Volkswagen va lansa modele noi cu motoare termice pe post de generator
-
Noul Citroen C5 Aircross: SUV cu motorizări hibride PHEV și versiuni electrice
-
Renault deschide comenzile pentru Austral facelift în România: start de la 31.000 euro
-
Universal apreciat
-
Chinezii lansează o marcă nouă de pick-up-uri. Va ajunge și în Europa
Comentarii (4)