Mazda va "cuminţi" limbajul de design Nagare pentru următoarele modele
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
După ce a prezentat o serie de concepte deosebit de interesante în ultimii doi ani, Mazda a decis să cuminţească limbajul de design Nagare. O parte din vina acestei decizii ar putea cădea pe plecarea lui Laurens van den Acker la Renault, dar şeful departamentului de design din Europa, Peter Birtwhistle, a oferit lămuriri extensive în această privinţă. Potrivit lui Petere Birtwhistle, implementarea design-ului controversat reprezentat de limbajul Nagare în producţie nu a fost niciodată uşoară şi este destul de costisitoare, fără a avea rezultate foarte bune în ceea ce priveşte vânzările.
Vestea bună este că limbajul de design Nagare nu va fi eliminat complet din gama Mazda, iar noile modele vor prezenta în continuare senzaţia de mişcare pe care au oferit-o modelele desenate cu ajutorul acestui limbaj de design. Pe de altă parte, natura decorativă a limbajului de design Nagare va fi temperată semnificativ, deoarece aceasta este elementul care a provocat controverse în rândul fanilor mărcii şi al vocilor din industrie.
Totodată, problema designerilor în cazul limbajului Nagare este cauzată de faptul că au folosit acest limbaj pe modelul Mazda5 şi au întâmpinat dificultăţi pe care nu le-ar fi avut dacă desenau noul MX-5 sau RX-8.Designul lui Mazda5 a fost creat în primele etape de echipa din Frankfurt, ca apoi să fie trimise schiţele în Hiroshima, pentru aplicarea limbajului Nagare. În timp cei designerii din Frankfurt se străduiau să creeze un monovolum cât mai modern, aceştia erau constrânşi de arhitectura de bază a generaţiei precedente a lui Mazda5. Generaţia următoare a acestui model va prezenta un design care va pune în valoare calitatea şi excelenţa în inginerie a celor de la Mazda, spune Petere Birtwhistle.
La sfârşitul acestei veri, Mazda va prezenta conceptul care prefigurează viitorul Mazda6. Modelul va avea aceeaşi grilă frontală expresivă ca în cazul lui Mazda3, dar elementele decorative vor fi domolite în favoarea unei abordări mai serioase a acestui model.
Se pare că aceste modificări sunt făcute pentru ca Mazda6 să fie pe placul americanilor, din moment ce publicul din Europa a considerat Mazda3 atractiv în această formă şi poate accepta o grilă faţă de dimensiuni la fel de mari pentru viitorul Mazda6. Toate aceste elemente vor fi realizate sub conducerea noului şef al departamentului de design, pe numele Maeda, care va superviza trecerea de la Nagare la noul limbaj de design al constructorului din Hiroshima.Via | JustAuto (înreg.)
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Mazda in Romania
-
Mazda 2 (2014-prezent) Preţ: 10.490 - 19.390 €
-
Mazda 3 Preţ: 19.900 - 23.090 €
-
Mazda 3 facelift Preţ: 15.290 - 26.390 €
-
Mazda 3 Sedan facelift Preţ: 16.790 - 26.390 €
-
Mazda 6 Preţ: 25.190 - 35.990 €
-
Mazda 6 Tourer Preţ: 25.190 - 37.990 €
-
Mazda CX-3 facelift Preţ: 22.590 €
-
Mazda CX-5 Preţ: 22.490 - 40.190 €
-
Mazda MX-5 (2014-prezent) Preţ: 20.090 - 28.290 €
-
Mazda MX-5 RF Preţ: 25.890 - 33.190 €
Ultimele stiri din Modele noi
-
Ferrari a lansat un nou exemplar unicat bazat pe modelul 12Cilindri. Noul exemplar unicat al modelului, botezat Tailor Made, este o creație semnată de divizia de personalizare a mărcii în colaborare cu 4 artiști din Coreea de Sud. (19.01)
-
Nissan Z a primit un facelift cu ocazia Salonului Auto de la Tokyo. Modelul de performanță al mărcii japoneze primește un design frontal revizuit, o suspensie recalibrată și o culoare nouă. (19.01)
-
Takao Kato, președintele Mitsubishi Motors, a confirmat că marca va lansa un nou model de teren în 2026. Acesta ar urma să fie o nouă generație pentru Mitsubishi Pajero, care ar putea reveni după 5 ani. (19.01)
-
Noul Volkswagen ID. Era 9X, primul model al mărcii cu motor termic pe post de generator

-
Kia: primele imagini cu noul K4 Sportswagon, variantă break pentru Europa

-
Versiune nouă pentru Toyota Land Cruiser: V6 twin-turbo, hibrid, cu 457 CP

-
Noul Renault Filante, un SUV premium pentru piețele din afara Europei

-
REPORTAJ: Am căutat confortul absolut pe drumurile României cu noul Citroen C5 Aircross













Comentarii (1)