Mercedes anunta motorizari noi pentru E-Klasse Coupe
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Varianta coupe a noului Mercedes E-Klasse va primi o serie de motorizari noi, constructorul german incercand astfel sa impace adeptii consumului redus cu cei ai performantei. E-Klasse Coupe beneficiaza de serviciile unor unitati cu patru, sase si opt cilindri, diesel sau benzina, a caror putere totala variaza intre 204 si 388 cai putere.
Cel mai economic dintre acestea va fi insa unitatea diesel regasita pe versiunea E250 CDI BlueEfficiency care este capabila sa ofere un consum mediu de 5.1 litri/100 de kilometri si o valoare a emisiilor de doar 135 de grame/km. Cel mai potent diesel din gama E-Klasse Coupe va fi regasit pe versiunea E350 CDI BlueEfficiency, care ofera 231 de cai putere si un consum mediu de numai 6.8 litri/100 de km.
Fanii versiunilor pe benzina vor putea alege varful de gama E500 in asteptarea unei variante de performanta pregatita de AMG. Aceasta optiune va oferi clientilor 388 de cai putere si un consum mixt de 10.9 litri/100 de km.
via | Zercustoms
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din General
-
Carlos Tavares, fostul șef Stellantis, este de părere că grupul producător de mașini se va destrăma. În noua sa carte, publicată joi, Tavares crede că Stellantis s-ar putea destrăma în 2 grupuri. (24.10)
-
O mișcare ecologistă propune organizarea unui referendum pentru restricționarea circulației de mașini în centrul Berlinului. Referendumul ar putea avea loc în 2026 și ar limita circulația mașinilor la numai 12 zile pe an pentru fiecare persoană. (24.10)
-
Un brevet nou din partea celor de la Porsche relevă un motor nou care va fi dezvoltat de către producătorul german. Noul motor va putea avea configurații diferite, cu 9, 15 sau 18 cilindri în formă W. (22.10)
-
Noul motor termic dezvoltat de Omoda&Jaecoo, campion la eficiență

-
Toyota dezvoltă un nou motor cu 4 cilindri: va avea peste 400 CP

-
Toyota prezintă primul concept al mărcii de lux Century

-
Noul concept Toyota Corolla anunță prima generație electrică a modelului

-
Ferrari deschide oficial reprezentanța din România. Noul Amalfi, oaspete de seamă
































De altfel, daca ne uitam mai atent cuplul de 400 Nm este disponibil de la 1300 pana la 3300 rpm. Senzational.
Si cele pe benzina sunt foarte tari, sa le numesti mizerii este exagerat. Performantele lor sunt bune.
Acum daca rumanului i-a intrat in cap ca fara TDI nu este masina adevrata nu pot eu sa ma lupt cu toate aceste capete, insa daca ma intelege UNU inseamna c a nu am scris degeaba aici!
Ciao!
Oricum si motorina are farmecul ei sa stii.... Motoarele diesel au performante foarte bune, dar logic, ca nu se compara cu cele pe benzina. Sunt avantaje si dezavantaje la fiecare; exemplu: mie imi place foarte mult cuplul unui motor diesel, forta cu care trage intre anumite turatii.