Motorul Bentley V8 implineste 50 de ani
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Dr. Ulrich Eichhorn, Membru al Comisiei pentru Inginerie de la Bentley Motors va urmari progresul unuia dintre cele mai remarcabile si longevive motoare la prelegerea fundatiei Sir Henry Royce Memorial.
Propulsorul care va fi studiat implineste 50 de ani de cand a fost introdus pe un model Bentley, anume V8-ul de 6.75 litri care era inima lui Bentley S2 Continental. Astazi, modele precum Brooklands Coupe, Arnage si Azure sunt propulsate de versiunea moderna a aceluiasi motor V8 de 6.75 litri, care dezvolta 530 CP.
Arhitectura motorului a ramas aproape neschimbata de-a lungul timpului, imbunatatirile operate fiind la nivelul admisiei si evacuarii, pentru a mari puterea si a tine noxele sub control. Fata de versiunea din 1959, propulsorul Bentley V8 de astazi inregistreaza o crestere de putere si cuplu de 150%.
“Motorul Bentley V8 este un exemplu al unui proiect executat corect care a evoluat de-a lungul timpului sub o supraveghere potrivita. Abia asteptam sa auzim concluziile lui Ulrich cu privire la evolutia unui motor care a fost construit in 1959 si cum a fost el imbunatatit de generatii de ingineri Bentley”, a declarat John Lowe, membru al Sir Henry Royce Memorial Foundation.
Dr.
Eichhorn lucreaza la Bentley Motors din anul 2003 si a supravegheat dezvoltarea propulsorului W12 de 6 litri de pe gama Bentley Continental. Prelegerea fundatiei Sir Henry Royce Memorial este organizata de Institutul Inginerilor Mecanici, care are peste 80.000 membrii si o istorie de 160 de ani.Via | AutomobilesReview
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Bentley in Romania
-
Bentley Bentayga Preţ: n/a - 211.225 €
-
Bentley Continental Flying Spur Preţ: 210.056 €
-
Bentley Continental GT Preţ: 203.063 €
-
Bentley Mulsanne facelift Preţ: 313.596 €
Ultimele stiri din Tehnologie
-
Volvo a lansat oficial noua sa centură de siguranță multi-adaptivă. Față de o centură de siguranță obișnuită, noua centură dezvoltată de Volvo se adaptează în funcție de mărimea și greutatea ocupanților. (06.03)
-
Volvo a pregătit o actualizare software nouă pentru 2.5 milioane de mașini. Noua actualizare va putea fi descărcată de cei care dețin un model Volvo produs după 2020, iar actualizarea ușurează interacțiunea dintre șofer și sistemul multimedia. (03.03)
-
BMW și Mercedes-Benz nu vor mai oferi sisteme de rulare autonomă de nivel 3 pe modelele lor de lux. Sistemul va fi eliminat de pe modelele Seria 7 și Clasa S din cauza provocărilor tehnice și legislative. (26.02)
-
Noua Dacia Striker: motor hibrid și preț de pornire sub 25.000 euro

-
Noul Nissan X-Trail facelift: parte frontală restilizată și sistem multimedia cu Google integrat

-
Noul MG 4X, un crossover electric cu baterii în stare semi-solidă

-
Noul Ferrari Amalfi Spider: plafon din material textil și motor V8 de 631 CP

-
Primele imagini cu noul MG S9, un SUV cu 7 locuri și sistem de propulsie PHEV














Comentarii (0)