Primul parc de distractii Ferrari a fost dezvelit in Abu Dhabi
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Arabii au terminat constructia primului parc tematic Ferrari din lume. Acesta va avea si cel mai rapid montagne russe din lume, care poate sa atinga o viteza maxima de 200 km/h si imita experienta oferita de un monopost Ferrari de Formula 1, deoarece genereaza aceleasi forte G in viraje. Inaltimea maxima atinsa de montagne russe-ul Ferrari este de 62 de metri.
Vizitatorii parcului tematic Ferrari din Abu Dhabi vor putea sa testeze si simulatoarele de Formula 1 Ferrari, aceleasi simulatoare folosite si de echipa de Formula 1 a acestui constructor. Totodata, acest parc tematic are si instructori avizati, care ofera cursuri de pilotaj pentru clientii interesati. O alta atractie a acestui parc de distractii ar fi “calatoria” virtuala printr-un motor V12 al unui Ferrari 599.
Parcul tematic Ferrari din Abu Dhabi este cel mai mare parc de distractii acoperit din lume si este construit pe insula Yas. Complexul care include acest parc este situat la doar 10 minute de aeroport si include si un hotel cu 2.200 de camere.
Acoperisul acestui parc de distractii are o suprafata totala de 200.000 de metri patrati si este realizat din sticla si metal. Acesta are cel mai mare logo Ferrari din lume, desenat pe suprafata sa vopsita in rosu.Parcul tematic Ferrari din Abu Dhabi va fi deschis vizitatorilor din luna septembrie a acestui an.
Via | Yahoo
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Ferrari in Romania
-
Ferrari 488 GTB Preţ: n/a €
-
Ferrari 488 Spider Preţ: n/a €
-
Ferrari 812 Superfast Preţ: n/a €
-
Ferrari California T Preţ: n/a €
-
Ferrari GTC4 Lusso Preţ: n/a €
-
Ferrari GTC4 Lusso T Preţ: n/a €
-
Ferrari LaFerrari Preţ: n/a €
Ultimele stiri din General
-
Ian Callum, fostul designer șef al mărcii Jaguar, a dezvăluit că marca britanică avea 4 modele noi în dezvoltare înainte ca Jaguar să decidă să se concentreze doar pe mașini electrice. (20.03)
-
Lancia sărbătorește 50 de ani de la momentul lansării primei generații Gamma. Acest nume va reveni în toamna lui 2026 și va fi atribuit unui SUV. (19.03)
-
Nissan sărbătorește 25 de ani de la debutul modelului de teren X-Trail pe piața europeană. Până în prezent, modelul japonezilor a fost vândut în 8 milioane de exemplare la nivel mondial. (04.03)
-
PREMIERĂ: Am văzut pe viu noul BMW i3 electric. 5 lucruri esențiale

-
Noul BMW iX3, un succes uriaș. Peste 50.000 de comenzi înregistrate

-
Peugeot anunță un motor pe benzină nou pentru 208 și 2008

-
BMW: Primele imagini cu viitoarea Seria 3 Touring

-
Noul DS N°7: SUV de lux electric cu autonomie de până la 740 de kilometri














probabil cu petrol :)