Salonul Auto de la Tokyo, la un pas de anulare
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Dupa ce oficialii romani au anuntat ca Salonul Auto de la Bucuresti (SIAB) nu isi va mai deschide portile anul acesta, se pare ca actuala criza economica este pe punctul de a anula inca un eveniment auto, de aceasta data mult mai important decat cel autohton. Este vorba despre Salonul Auto de la Tokyo, a carui existenta este deja pusa sub semnul intrebarii.
Asociatia Producatorilor de Automobile din Japonia (JAMA) ar putea sa anuleaze editia de anul acesta a Salonului de la Tokyo din cauza lipsei de interes manifestata de constructorii auto. Potrivit oficialilor JAMA, mai multi producatori mondiali nu si-au confirmat prezenta pana la expirarea termenului limita de inscriere.
Pana in prezent, toti constructorii germani si japonezi si-au anuntat prezenta, insa o mare parte din restul brandurilor refuza sa raspunda invitatiei. In disperare de cauza, JAMA a anuntat ca ii va primi cu bratele deschise chiar si pe cei intarziati, care au depasit termenul oficial de inscriere.
JAMA a anuntat ca sustine oficial organizarea editiei cu numarul 41 a salonului, programata in acest an intre 21 octombrie si 8 noiembrie.
Decizia JAMA se loveste insa de vocea constructorilor autohtoni care sustin ca salonul nu ar trebui sa se desfasoare in asemenea conditii.Toshihiro Iwatake, presedintele organizatiei JAMA, a declarat presei: "Suntem de parere ca acest salon este un simbol al prosperitatii noastre industriale. Asadar, trebuie sa aratam tuturor ca industria noastra este una sanatoasa. Nu vrem sa dam semne ca industria japoneza se afla intro perioada de declin. Ma tem ca daca vom anula salonul europenii si americanii vor crede ca noi ne scufundam iar chinezii incep sa se ridice".
Iwatake a continuat, afirmand ca prefera sa organizeze un salon mai mic decat sa anuleze definitiv evenimentul. O decizie finala privind organizarea Salonului Auto de la Tokyo, care anul acesta isi fixase motto-ul "Fun driving for us, eco driving for earth", va fi luata luna viitoare.
via | WorldCarFans
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Potrivit spuselor unui oficial DS, modelul electric N°8 ar putea primi în viitor versiuni cu motoare termice. Etalonul mărcii franceze a fost conceput inițial ca fiind un model exclusiv electric. (16.06)
-
Luca de Meo, cel care a condus în ultimii cinci ani grupul Renault, și-a anunțat demisia. Potrivit presei din Franța, de Meo va conduce grupul Kering, care activează în industria luxului. (16.06)
-
Alfa Romeo și Maserati au ajuns la un acord prin care cele două mărci italiene vor dezvolta împreună viitoare modele. Decizia a fost luată pentru a reduce din costurile de producție. (13.06)
-
Amenințare directă
-
Noi imagini cu viitorul BMW iX3: autonomie de 800 km
-
Prima imagine cu noua generație Audi Q3. Data lansării a fost confirmată
-
Noul Audi Q5, disponibil acum și în versiuni cu motor hibrid plug-in
-
Noi imagini cu viitorul Mercedes-Benz GLC electric: lansarea, la Salonul Auto din Munchen
Comentarii (0)