Adio, Mercedes-Benz CLK!
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Mercedes a oprit definitiv productia modelului CLK, pentru a evita crearea unui stoc de modele nevandute, deoarece unitatile produse pana in acest moment sunt suficiente pana la lansarea inlocuitorului sau. Exemplarele care au fost produse pana acum vor fi puse la vanzare pana in momentul in care va fi lansat E-Klasse Coupe, cel care va duce mai departe imaginea promovata pana acum in gama Mercedes de catre CLK.
Mercedes-Benz CLK este un model neobisnuit, deoarece a fost construit pe platforma lui C-Klasse, iar aspectul sau a fost inspirat din design-ul lui E-Klasse. Modelul a avut avantajul de a-si fi creat un segment propriu datorita faptului ca are un pret situat intre C-Klasse si E-Klasse, acesta nefiind acoperit de rivalii marcii germane.
E-Klasse Coupe va fi lansat la sfarsitul acestui an, iar E-Klasse Cabrio va intra in gama Mercedes in anul 2010. Productia lui CLK in versiunea Cabrio va fi continuata pana in iunie. Oprirea productiei lui Mercedes CLK inseamna ca versiunea AMG Black Series nu va mai fi nici ea produsa.
Oficialii Mercedes nu au anuntat daca va fi produsa o versiune AMG Black Series a lui E-Klasse Coupe.Via | MotorAuthority
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Producătorul chinez a fost lovit de o nouă rechemare în service. De data aceasta este vorba de aproximativ 90.000 de vehicule plug-in hybrid care au probleme la baterie. (29.11)
-
Bugatti a construit cel de-al 40-lea și ultimul exemplar Bolide. Ultimul exemplar al acestui model a fost livrat către un client care a plătit 4 milioane de euro pentru mașină. (28.11)
-
Skoda a anunțat oficial atingerea bornei de 100.000 de unități ale modelului electric Elroq construite la uzina de la Mlada Boleslav. (28.11)
-
În premieră, vânzările de mașini plug-in hybrid le-au depăsit pe cele diesel în Europa

-
O nouă rechemare pentru BYD: aproximativ 90.000 de vehicule afectate de probleme la baterie

-
CATL construiește o fabrică de baterii de 4.1 miliarde de euro în Spania

-
Audi A6 și Q5 primesc un motor V6 diesel nou: poate fi alimentat cu biocombustibil

-
Prețuri noul Mercedes-Benz GLC electric în România: start de la 67.800 de euro













Comentarii (1)