Brazilienii au prezentat prima imagine a supercar-ului Amoritz GT DR7
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Un designer brazilian, Fernando Morita, a creat primul supercar al acestei tari. Modelul se numeste Amoritz GT DR7 si are un design similar cu cel al lui Lamborghini Gallardo sau Mazda Furai Concept. Primul supercar brazilian a fost anuntat de o imagine teaser prezentata de autorul acestui model. Amoritz GT DR7 va fi construit in doar 50 de exemplare, deci exclusivitatea viitorilor clienti va fi asigurata.
Propulsia este asigurata de un motor V10 de 8.4 litri de provenienta Dodge, preluat direct de pe Viper. Unitatea va dezvolta 612 CP si 758 Nm, dar unele zvonuri anunta supraalimentarea cu doua turbine si chiar capacitate flex-fuel. Acesta nu ar fi primul supercar flex-fuel din lume, existand deja constructori care ofera modele exotice care pot functiona atat cu benzina, cat si cu etanol E85. Exista posibilitatea ca Fernando Morita sa fi dezvoltat mai multe versiuni de putere ale acestui motor, in functie de nevoile potentialilor clienti.
Dezvelirea oficiala a modelului va avea loc in luna octombrie a acestui an, iar primele comenzi sunt asteptate in aceeasi perioada. Pentru moment, oficialii Amoritz nu au dezvaluit pretul acestui supercar brazilian.
Un alt element inedit la acest supercar este aranjamentul scaunelor de la interior, care sunt amplasate in acelasi mod ca la McLaren F1 - cu scaunul soferului amplasat central si pasagerii ceva mai in spate, pe lateral.Via | WorldCarFans
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Ferdinand Alexander Porsche a fondat Porsche Design în 1972 împreună cu fratele său, Hans-Peter. Deși F.A., cum era cunoscut, a murit în 2012, Porsche celebrează ceea ce ar fi fost a 90-a sa aniversare. (12.12)
-
Land Rover Classic, divizia de mașini clasice a mărcii britanice, readuce pe piață vechea generație Defender, la aproape 10 ani de la sfârșitul producție. Exemplarele clasice sunt restaurate și pot fi vopsite în culorile noului Defender OCTA, cea mai puternică versiune a modelului de teren. (11.12)
-
Opel a lansat oficial noua Astra facelift. Noua versiune actualizată a modelului compact primește o parte frontală revizuită cu faruri LED adaptive noi, materiale noi în habitaclu și autonomie mai mare pentru versiunea electrică. (10.12)
-
Porsche: „Ritmul de inovare al mărcilor chineze îți taie respirația”

-
Noul Opel Astra facelift: faruri LED adaptive și autonomie mărită pentru versiunea electrică

-
Noua Kia Seltos: SUV-ul subcompact ajunge acum și în Europa

-
Dacia deschide comenzile pentru noile Sandero și Sandero Stepway facelift: start de la 15.750 euro

-
Land Rover readuce pe piață clasicul Defender: culori noi, preluate de la Defender OCTA













Comentarii (0)