Crossover-ul Mitsubishi se va numi ASX in Europa
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Mitsubishi va dezvalui in cadrul Salonului Auto de la Geneva versiunea europeana a modelului RVR, expus in versiune japoneza si americana la sfarsitul acestui an, in cadrul Salonului de la Los Angeles. Versiunea dedicata publicului european a primit numele ASX si va veni sa consolideze imaginea Mitsubishi pe segmentul crossover-elor.
Cu o lungime de 4300 de mm, ASX este ceva mai mic decat un Nissan Qashqai, fiind dezvoltat pe platforma fratelui compact Lancer. Sub capota, cel mai vandut motor se asteapta sa fie un diesel cu injectie directa, de 1.8 litri, echipat cu tehnologie start-stop. Resursele unitatii sunt transmise ambelor punti prin intermediul unei cutii manuale cu sase rapoarte.
Lansarea pe piata europeana este asteptata vara aceasta, ASX urmand sa se dueleze cu Nissan Qashqai si noul Hyundai ix35. Crossover-ul japonez va incerca astfel sa faca din Mitsubishi un constructor interesat de segmentul vehiculelor compacte si nu acelasi producator de SUV-uri mari.
via | autocar
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Isuzu a prezentat oficial noul D-Max EV, prima versiune electrică a camionetei japoneze. Noul model utilitar promite o autonomie de peste 260 de kilometri. (30.04)
-
După ce anul trecut Aston Martin a scos din gamă verisunea de bază a SUV-ului DBX, producătorul britanic a rămas doar cu versiunea DBX707. Iată că Aston Martin a venit cu o versiune și mai puternică, numită S, cu 717 cai putere. (30.04)
-
Ferrari a prezentat oficial noul 296 Speciale, o versiune mai puternică a modelului 296 GTB. Noul model primește un motor hibrid mai puternic, precum și o vopsea exclusivă și un pachet aerodinamic nou. (29.04)
-
Volkswagen va lansa modele noi cu motoare termice pe post de generator
-
Renault deschide comenzile pentru Austral facelift în România: start de la 31.000 euro
-
Noul Citroen C5 Aircross: SUV cu motorizări hibride PHEV și versiuni electrice
-
Universal apreciat
-
Chinezii lansează o marcă nouă de pick-up-uri. Va ajunge și în Europa
Comentarii (2)