Ferrari isi liciteaza ultimii 50 de ani de istorie
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Luna viitoare, la uzina Ferrari din Maranello, va avea loc o licitatie a mai multor modele produse de-a lungul timpului de Scuderia italiana. Licitatia se va numi "Ferrari: Leggenda e Passione" si va fi una din cele mai mari organizate vreodata de constructorul italian.
Fanii brandului exotic vor putea vedea si cumpara modele vechi de peste 50 de ani, printre vedetele anuntate de oficialii italieni numarandu-se: doua exemplare California Spyder din 1958 si 1961, un Ferrari 212 Inter Coupe Pininfarina din 1951 (echipat cu un motor V12 de 3.0 litri ramas in faza de prototip) si un Ferrari 340 America Ghia Coupe, cu o lunga istorie in competitiile motorsport (considerat unul din cele mai rare si mai vechi exemplare ale Scuderiei care a alergat pe circuit).
Colectia scoasa la licitatie va numara insa si cateva modele mai noi care au facut istorie dupa anii '90: Un Ferrari 412 T2 din 1995, un Ferrari 333SP din 1999, doua monoposturi conduse de Michael Schumacher in 1997 si 2000, doua unitati Enzo si un model 612 Scaglietti din 2008 care a participat in cadrul evenimentului India Tour.
Pentru a fi in ton si cu sarbatorirea celor 40 de ani de existenta ai modelului Ferrari Daytona, licitatia de luna viitoare va oferi pasionatilor si patru exemplare din celebra serie: un Ferrari GTS/4 Daytona Spider din 1971, un Daytona Coupe complet restaurat din 1971 si un Ferrari 365 GTB/b Daytona cu doar 4000 de kilometri la bord.
via | MotorAuthority
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Ferrari in Romania
-
Ferrari 488 GTB Preţ: n/a €
-
Ferrari 488 Spider Preţ: n/a €
-
Ferrari 812 Superfast Preţ: n/a €
-
Ferrari California T Preţ: n/a €
-
Ferrari GTC4 Lusso Preţ: n/a €
-
Ferrari GTC4 Lusso T Preţ: n/a €
-
Ferrari LaFerrari Preţ: n/a €
Ultimele stiri din General
-
Renault va deschide o expoziție nouă la sediul său de la Paris. Pentru asta, marca franceză va scoate la licitație 100 de mașini istorice de serie și de competiție pentru public. (07.11)
-
Carlos Tavares, fostul șef Stellantis, este de părere că grupul producător de mașini se va destrăma. În noua sa carte, publicată joi, Tavares crede că Stellantis s-ar putea destrăma în 2 grupuri. (24.10)
-
O mișcare ecologistă propune organizarea unui referendum pentru restricționarea circulației de mașini în centrul Berlinului. Referendumul ar putea avea loc în 2026 și ar limita circulația mașinilor la numai 12 zile pe an pentru fiecare persoană. (24.10)
-
Dacia va lansa un model nou în 2026: va fi rival pentru Skoda Octavia

-
Prețuri noul Volkswagen T-Roc în România: start de la 28.700 euro

-
Renault deschide comenzile pentru noul Clio în România: start de la 17.800 euro

-
Premiera lui Audi Q9, programată pentru anul 2026

-
Scout, noua marcă a Grupului VW, are deja 130.000 de comenzi pentru modelele sale













Comentarii (0)