Grupul Fiat ar putea folosi motoare V6 de la Chrysler
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Noile modele ale grupului Fiat ar putea folosi si motoare V6 Pentastar de la Chrysler. Generatia noua de propulsoare V6 Pentastar a fost lansata saptamana trecuta pe modelul Jeep Grand Cherokee, si ar putea sa isi faca loc sub capota inlocuitorilor lui Alfa Romeo 159 si 167.
Preluarea acestor unitati V6 Pentastar de catre marcile grupului Fiat este facuta in baza alientei dintre compania italiana si compania Chrysler. Prin folosirea aceluiasi tip de propulsor cu americanii, italienii vor economisi sume insemnate de bani. In schimbul propulsoarelor sale V6, Chrysler va primi motoare supraalimentate cu injectie directa, cu cilindree de 1.4 si 1.8 litri. Motoarele diesel de la Fiat nu vor putea fi folosite de Chrysler pe taramul american din cauza costurilor necesare modificarii motoarelor pentru a indeplini normele americane de emisii.
Motoarele V6 Pentastar de la Chrysler au o cilindree de 3.6 litri si dezvolta 280 CP si 353 Nm, in versinea de baza. Ulterior, aceste unitati vor primi injectie directa si vor fi supraalimentate.
Pentru a avea un consum de carburant cat mai redus, americanii vor implementa ulterior si tehnologia dezactivarii cilindrilor nenecesari propulsiei, astfel putand micsora si emisiile acestor motoare. Noile propulsoare Pentastar V6 au fost proiectate pentru a putea functiona si cu etanol E85, ceea ce le ofera clientilor posibilitatea de a folosi doua tipuri diferite de carburant..Via | Motorauthority
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
BYD este nevoită să realizeze o rechemare în service pentru peste 115.000 de mașini. Acest lucru semnifică cea mai mare rechemare din istoria mărcii din China. (17.10)
-
Ferrari a dezvăluit un nou plan de a lansa nu mai puțin de 20 de modele noi până la începutul deceniului următor. Printre modelele care vor fi lansate în această perioadă se numără și modelul Elettrica, primul Ferrari electric de serie din istorie. (17.10)
-
Recent, în cadrul unui eveniment la care am participat și noi, marca Zeekr s-a lansat oficial în România. Acesta se alătură mărcilor Geely și Lynk&Co (care se vând deja pe piața locală) ca parte a grupului Geely Holding. (16.10)
-
Primele imagini cu noul concept Toyota Corolla: anunță o viitoare generație electrică
-
Noul BMW iX3, prezentat în România: au fost înregistrate câteva zeci de comenzi ferme
-
Gata hibernarea
-
Noul concept Mercedes-Benz Vision Iconic: coupe electric care anunță un nou limbaj de design
-
Lexus LS devine monovolum: prima imagine cu un concept cu 6 roți
Din motoarele astea va iesi probabil aceeasi mediocritate ca motorul de 3,2 litri luat de la GM. Cadn toatalumea face downsize s-a gasit Fiat sa inoveze la emisii cu motoare de 3,8 litri.
Sper din inima ca Alfa sa mai produca motoare ca 2.0 Twin spark cu care puteai sa ajungi aproape la 100 KMh intr-a doua.