Honda ingheata dezvoltarea modelelor sportive si a viitorului S2000
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Situatia financiara grava in care se "scalda" in acest moment Honda, ii determina pe oficialii japonezi sa anunte anularea unor noi proiecte. Potrivit jurnalistilor britanici de la Autocar, dupa ce a anuntat ca va ingheta procesul de dezvoltare a supercarului NSX, tot mai multe modele sportive vor avea de suferit in cadrul constructorului japonez.
Se pare ca oficialii niponi au pus in stand by procesul de dezvoltare a unor modele sportive cu propulsie posterioara ce urmau sa ia nastere sub brandul Acura. Mai mult decat atat, propulsorul V8 care ar fi urmat sa se regaseasca pe versiunile de top ale modelelor Honda si Acura, va fi si el amanat.
Varianta decapotabila a conceptului sportiv Honda CR-Z, dezvaluita in vara anului trecut la Salonul de la Londra va fi de asemenea amanata. Vestea care ne afecteaza insa cel mai mult pe noi europenii este cea potrivit careia Honda ar fi inghetat si dezvoltarea noii generatii S2000, model sportiv care a luat nastere in urma cu 10 ani.
Autocar afirma si ca Honda va cauta sa inlocuiasca modelul Accord disponibil pe pietele din Europa, Australia, America de Nord si Japonia cu un model unic, pentru a reduce costurile.
Astfel, constructorul asiatic ar trebui sa renunte la modelul TSX, vandut sub brandul Acura pe piata din Statele Unite.via | Carscoop
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Honda in Romania
-
Honda Civic Preţ: 17.500 - 39.522 €
-
Honda Civic Sedan Preţ: n/a - 27.500 €
-
Honda CR-V Preţ: n/a - 38.250 €
-
Honda CR-V Hybrid Preţ: 34.000 - 43.000 €
-
Honda HR-V Preţ: 21.440 - 25.188 €
-
Honda Jazz (2014-2017) Preţ: 14.988 €
Ultimele stiri din Industrie
-
Alfa Romeo și Maserati au ajuns la un acord prin care cele două mărci italiene vor dezvolta împreună viitoare modele. Decizia a fost luată pentru a reduce din costurile de producție. (13.06)
-
Maserati a înregistrat recent o nouă marcă înregistrată la Oficiul pentru Brevete și Mărci din Statele Unite. Noua marcă MC25 sugerează un potențial înlocuitor pentru actualul Maserati MC20. (12.06)
-
Ford a inaugurat o nouă linie de asamblare pentru baterii la centrul său de electrificare din orașul german Koln. Bateriile produse pe noua linie de asamblare sunt destinate modelelor electrice Explorer și Capri. (12.06)
-
Amenințare directă
-
Prima imagine cu noua generație Audi Q3. Data lansării a fost confirmată
-
Noi imagini cu viitorul BMW iX3: autonomie de 800 km
-
Noul Audi Q5, disponibil acum și în versiuni cu motor hibrid plug-in
-
Noi imagini cu viitorul Mercedes-Benz GLC electric: lansarea, la Salonul Auto din Munchen
Comentarii (0)