Japonezii au tehnologia care încarcă maşinile electrice în timpul mersului
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
În viitor vom putea să încărcăm maşinile electrice doar prin simpla rulare pe autostradă. Japonezii lucrează în prezent la o tehnologie care ar putea permite încărcarea bateriilor fără a fi conectate printr-un cablu. Echipa de cercetători ai Universităţii din Toyohashi este de părere că tehnologia pe care o testează ar putea încărca bateriile cu ajutorul undelor radio.
Testele niponilor au presupus instalarea sub asfalt a unor metale pe post de transmiţător şi montarea unor receptori în interiorul vehiculelor, mai exact în cauciucul acestora. Astfel, metalul de sub asflat a fost capabil să transmită energie maşinii care a rulat pe acea porţiune de drum.
Principiul de încărcare este o evoluţie a fenomenului de inducţie, pe care nume importante precum General Motors şi Google îl testează deja. Spre deosebite de inducţie, care presupune plasarea vehiculului staţionar sub un loc de parcare cu instalaţie de încărcare, tehnologia japonezilor poate fi folosită la scară largă de orice automobil electric care rulează pe autostradă.
Totuşi, şi această soluţie se loveşte de probleme: voltajul ridicat necesar pentru alimentarea transmiţătoarelor aflate sub asfalt şi interferenţele pe care un asemenea sistem le-ar produce.Rămâne însă o soluţie ieftină de alimentare, ce ar putea ajuta vehiculele electrice aflate în prezent în dificultatea de a oferi o autonomie suficient de mare pentru trasee extra-urbane. Cantitatea de energie înmagazinată în actualele baterii litiu-ion ar fi însă suficientă pentru a permite atingerea unei "autostrăzi reîncărcabile".
via | nydailynews
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Tehnologie
-
Volvo a anunțat o actualizare majoră a sistemelor multimedia pentru toate modelele sale. Noua actualizare va aduce o interfață grafică nouă și un răspuns de două ori mai rapid la comenzi. De asemenea, pilotul automat adaptiv va deveni dotare standard pentru toate modelele mărcii din 2026. (03.06)
-
Apple a lansat oficial noua sa aplicație pentru sistemele multimedia auto. Noua aplicație se numește CarPlay Ultra și față de sistemul obișnuit, noua aplicație este afișată pe toate ecranele mașinii, inclusiv pe instrumentarul digital. (16.05)
-
Mercedes-Benz a anunțat că va adopta tehnologia steer-by-wire din 2026, ceea ce înseamnă că nu există o conexiune mecanică între volan și roți. Astfel, devine primul constructor german care integrează acest sistem în modelele de serie. (23.04)
-
Amenințare directă
-
Prima imagine cu noua generație Audi Q3. Data lansării a fost confirmată
-
Noi imagini cu viitorul BMW iX3: autonomie de 800 km
-
Noul Audi Q5, disponibil acum și în versiuni cu motor hibrid plug-in
-
Noi imagini cu viitorul Mercedes-Benz GLC electric: lansarea, la Salonul Auto din Munchen
insa ceea ce a descoperit Tesla acum mai bine de 110 ani noi inca nu am reusit sa intelegem...