Mercedes va colabora cu Google pentru a-şi îmbunătăţi sistemele de navigaţie
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Deşi toată presa auto şi-a concentrat atenţia asupra Salonului auto de la Detroit, Mercedes nu a putut lipsi de la târgul tehnologic CES, desfăşurat anual la Las Vegas. Prezenţi oficial, alături de alţi constructori de profil ca Audi şi Ford, cei de la Mercedes s-au folosit de eveniment pentru a anunţa o colaborare cu gigantul informatic Google.
Cele două companii vor colabora pentru dezvoltarea unor sisteme de navigaţie capabile să folosească hărţile Google. Inginerii germani vor încerca să introducă la bordul modelelor sale premium cele mai noi aplicaţii dezvoltate pentru Google Maps. Nemţii vor avea acces la performanţele gigantului şi vor beneficia printre primii de cele mai noi tehnologii pe care americanii le vor descoperi în următorii ani.
Noul parteneriat vine după o mai veche colaborare între Mercedes şi Google, datată încă din 2007. Atunci Mercedes lansa în SUA programul Google Send-to-Car, aplicaţie care permitea transmiterea unor destinaţii sistemului de navigaţie de pe dispozitive externe.
Rodul noului parteneriat dintre Mercedes şi Google se va materializa în al doilea trimestru al acestui an.
via | autoblog
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Tehnologie
-
Mercedes-Benz a anunțat că va adopta tehnologia steer-by-wire din 2026, ceea ce înseamnă că nu există o conexiune mecanică între volan și roți. Astfel, devine primul constructor german care integrează acest sistem în modelele de serie. (23.04)
-
Volkswagen a lansat o actualizare software care aduce printre altele și celebrul joc Pac-Man. Jocul va fi disponibil pentru aproximativ 300.000 de exemplare vândute în Europa. (16.04)
-
Hyundai a anunțat oficial că va lansa anul viitor o nouă generație a sistemului său multimedia. Acesta se va numi Pleos Connect și va fi bazat pe Android. (28.03)
-
Volkswagen va lansa modele noi cu motoare termice pe post de generator
-
Renault deschide comenzile pentru Austral facelift în România: start de la 31.000 euro
-
Noul Citroen C5 Aircross: SUV cu motorizări hibride PHEV și versiuni electrice
-
Universal apreciat
-
Chinezii lansează o marcă nouă de pick-up-uri. Va ajunge și în Europa
Comentarii (0)