OFICIAL: Lamborghini a prezentat noul Reventon Roadster
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Producatorul de nisa din Sant’Agata a dezvaluit noul Reventon Roadster in cadrul standului sau de la Salonul Auto de la Frankfurt. Roadsterul exclusiv de la Lamborghini are un motor V12 de 6.5 litri si dezvolta 670 CP la 8.000 rpm. Cuplul motor maxim este de 660 Nm si este atins la 6.000 rpm. Modelul poate accelera de la 0 la 100 km/h in 3.4 secunde si poate sa atinga o viteza maxima de 330 km/h. Noul Lamborghini Reventon Roadster are o transmisie eGear secventiala si un sistem de tractiune intregrala cu un vasco-cuplasj care dozeaza cuplul motor intre cele patru roti.
Lamborghini va construi doar 20 de exemplare ale modelului Reventon Roadster, iar fiecare va costa 1.1 milioane de euro, fara TVA. Modelul va fi disponibil incepand cu luna viitoare, iar perioada de asteptare pentru unul este inca neanuntata. Caroseria este construita din fibra de carbon si otel de inalta rezistenta si ii confera lui Reventon Roadster un nivel ridicat de rigiditate structurala, in timp ce are o masa de 1.690 kilograme, cu doar 25 kg mai mult decat Reventon Coupe.
Lamborghini Reventon Roadster are o lungime de 4.7 metri si o latime de 2.1 metri. Inaltimea modelului este de 1.1 metri, pe cand ampatamentul este de 2.7 metri. Cei doi pasageri ai modelului italian de nisa stau foarte aproape de sosea, dar suspensia are un sistem special care poate ridica garda la sol pentru a usura evitarea unor obstacole minore care pot fi intalnite zi de zi.
Via | Lamborghini
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Lamborghini in Romania
-
Lamborghini Huracan LP 610-4 Preţ: 211.501 €
-
Lamborghini Huracan Performante Preţ: 234.093 €
-
Lamborghini Urus Preţ: 206.018 €
Ultimele stiri din Modele noi
-
Startup-ul britanic Longbow Motors a dezvăluit un nou automobil sport electric disponibil în două versiuni. Varianta decapotabilă Speedster va fi produsă în ediție limitată. Doar 150 de unități vor fi disponibile, iar ulterior va urma o versiune Roadster, cu plafon fix de tip coupé. (01.11)
-
Leapmotor a dezvăluit oficial noul C10 AWD cu ocazia Salonului Auto de la Zurich. Noua versiune a modelului electric primește două motoare electrice care dezvoltă împreună aproape 600 de cai putere. (29.10)
-
Mini a lansat o nouă ediție specială pentru Cooper, creată în colaborare cu creatorul de modă britanic Paul Smith. Noua ediție specială primește culori exclusive și motive artistice specifice, semnate de celebrul creator de modă. (29.10)
-
Noul motor termic dezvoltat de Omoda&Jaecoo, campion la eficiență

-
Toyota dezvoltă un nou motor cu 4 cilindri: va avea peste 400 CP

-
Toyota prezintă primul concept al mărcii de lux Century

-
Noul concept Toyota Corolla anunță prima generație electrică a modelului

-
Ferrari deschide oficial reprezentanța din România. Noul Amalfi, oaspete de seamă




















Comentarii (5)