Porsche a confirmat dezvoltarea unui 911 electric
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Inspirati de modelul Ruf Greenster, inginerii Porsche ar putea sa dezvolte un model electric. Acesta va fi bazat pe 911 si va oferi un nivel ridicat de performanta fara emisii de carbon. Informatiile de mai sus au fost dezvaluite de catre noul presedinte al companiei Porsche, Michael Macht. Presedintele Porsche s-a declarat convins ca marca pe care o conduce va avea un model electric in gama la un moment dat.
Primul pas inspre crearea vehiculelor electrice a fost facut de cei de la Porsche prin dezvoltarea versiunilor hibride ale modelelor Caynne si Panamera. Ulterior, cei de la Porsche vor sa introduca tehnologia hibrida si intr-un model folosit in competitii. Desi pare incredibil, fondatorul Porsche a creat primul hibrid in urma cu 109 ani. Din pacate pentru Ferdinand Porsche, modelul de la acea vreme era limitat de performantele bateriilor disponibile pe piata.
Declaratia presedintelui Porsche a venit in aceeasi zi cu lansarea conceptului Audi e-Tron, model 100% electric bazat pe R8, care dezvolta 313 CP si 4500 Nm. Exista deja modele electrice cu valente sportive pe piata, asa ca asteptarile din partea celor de la Porsche sunt destul de ridicate.
De aceea, constructorul german lucreaza deja la o versiune electrica a lui 911, care va fi dezvaluita abia dupa ce modelul va corespunde standardelor Porsche in materie de performante.Via | Jalopnik
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Porsche in Romania
-
Porsche 718 Boxster Preţ: 59.498 - 86.454 €
-
Porsche 718 Cayman Preţ: 57.467 - 84.423 €
-
Porsche 911 Cabrio Preţ: 140.115 €
-
Porsche 911 Cabrio facelift Preţ: 127.977 €
-
Porsche 911 facelift Preţ: 103.849 - 291.946 €
-
Porsche 911 Speedster Preţ: 276.000 €
-
Porsche 911 Targa 4 facelift Preţ: 124.325 - 156.584 €
-
Porsche Cayenne Preţ: 77.767 - 141.965 €
-
Porsche Macan facelift Preţ: 61.673 - 67.292 €
-
Porsche Panamera Preţ: 96.629 - 205.730 €
-
Porsche Panamera Sport Turismo Preţ: n/a - 195.109 €
Ultimele stiri din Modele noi
-
Honda Civic tocmai a primit un facelift. Pe lista îmbunătățirilor regăsim o serie de modificări estetice discrete, atât la exterior cât și la interior, inclusiv jante noi și o culoare exterioară proaspătă. (01.08)
-
Honda a confirmat oficial o nouă generație pentru modelul Prelude. Modelul sportiv al japonezilor revine după o pauză de 24 de ani și va fi prezentat oficial în septembrie. (31.07)
-
Leapmotor va deschide comenzile pentru SUV-ul său electric B10 în România începând din luna septembrie. Modelul electric al chinezilor va fi plasat în gamă sub C10. (30.07)
-
Cireașa de pe tort
-
Ford: producția la uzina de la Craiova a crescut cu 26% în primele 6 luni
-
Cupra, record de vânzări în prima jumătate a anului 2025. Formentor rămâne vedeta
-
Opel Astra primește o versiune hibridă mai puternică: start de la 38.500 euro
-
Porsche 911, ediție specială pentru România: omagiu adus celebrului Transfăgărășan
Comentarii (1)