SUA adopta programul Rabla
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Congresul american sa pregateste de implementarea unei masuri care, spun ei, va dinamita vanzarile auto de peste Ocean. Este vorba de un program de innoire a pietei auto de tip Rabla, diferentele fata de versiunea romaneasca a programului fiind insa foarte mari.
Concret, americanii vor primi intre 3000 si 5000 de dolari pentru a casa masinile vechi de cel putin opt ani. Marea diferenta e faptul ca, peste Ocean, cei care renunta la masinile vechi nu sunt obligati sa isi cumpere o masina noua, ci una cu mai putini kilometri parcursi, cu mai putine emisii poluante si cu un consum de cel mult 8.7 litri/100 km in regim extraurban. Pentru pickup-uri, limita consumului admis este de 9.8 litri/100 km. Cel mai mare bonus de casare, de 5000 de dolari, va fi acordat clientilor care vor alege cele mai eficiente masini de pe piata.
Masurile luate de guvernul american au rolul de a incetini ritmul accelerat de descrestere a pietei auto, care in primele luni ale acestui an a scazut cu 40% fata de anul anterior.
"Noua legislatie va ajuta consumatorii, va stimula economia, va imbunatati calitatea mediului, va reduce dependenta noastra de petrolul extern si va ajuta evident industria auto si pe cele conexe acesteia", a declarat Betty Sutton, reprezentanta a Partidului Democrat in Congresul SUA.
via | Reuters (inreg)
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Potrivit unor noi informații apărute în presă, Abarth ar avea în dezvoltare o versiune de performanță pentru Fiat Grande Panda. Hot hatch-ul italian ar putea marca revenirea mărcii Abarth la motoarele termice. (16.03)
-
Modelul Toyota GR Yaris Type 26 primește un volan inspirat din lumea motorsport și anvelope ultra-aderente pentru un control îmbunătățit. (13.03)
-
Honda va înregistra prima pierdere anuală din aproape 70 de ani de când este listată la bursă, afectată de costuri de restructurare de până la 15.7 miliarde de dolari în divizia sa de vehicule electrice, a anunțat compania recent. (13.03)
-
Noua Dacia Striker: motor hibrid și preț de pornire sub 25.000 euro

-
Noul Nissan X-Trail facelift: parte frontală restilizată și sistem multimedia cu Google integrat

-
Noul MG 4X, un crossover electric cu baterii în stare semi-solidă

-
Noul Mercedes-Benz VLE, succesorul electric al Clasei V

-
Noul Ferrari Amalfi Spider: plafon din material textil și motor V8 de 631 CP













Comentarii (3)