SUA: Consumul de carburant este factorul decisiv în alegerea unei maşini
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Consumer Reports a efectuat un studiu în Statele Unite ale Americii pentru a afla cerinţele clienţilor de maşini noi. Studiul lor a avut 2.009 respondenţi, dintre care 1.702 sunt adulţi care deţin deja un automobil, iar rezultatul său schimbă stereotipul care caracteriza americanii până acum câţiva ani. Cel mai important criteriu pentru americani la alegerea unui automobil nou este consumul de carburant, urmat de la distanţă de calitate şi de siguranţă. Două treimi dintre cei care au răspuns la sondajul telefonic Consumer Reports au declarat că vor de la viitorul lor automobil să fie mai economic decât actualul, iar aproape toţi au spus că preţurile ridicate ale carburanţilor i-au făcut să-şi dorească o maşină mai eficientă.
Performanţele dinamice ale unui nou automobil au rămas un criteriu principal pentru doar şase procente dintre cei care au răspuns la acest sondaj, subliniază cei de la Consumer Reports. Dintre cei 2.009 respondenţi, 37% au declarat că economia de carburant este primul criteriu în alegerea unui nou automobil.
Al doilea criteriu din punctul de vedere al importanţei este calitatea vehiculului respectiv, ales cel mai important criteriu de 17% dintre respondenţi, în timp ce siguranţa este prioritară pentru doar 14% dintre respondenţi."Când preţul carburanţilor este mare, clienţii sunt întotdeauna tentaţi să-şi vândă maşina pentru a cumpăra un model mai eficient, ca să facă economie la alimentarea cu carburant. Cercetările noastre au arătat faptul că este mai bine să-ţi păstrezi maşina actuală – dacă nu este mai veche de trei ani – decât să alegi o maşină mai economică doar pentru consumul de carburant redus. Explicaţia este simplă – deprecierea unui vehicul nou te va costa mai mult decât economiile înregistrate la staţia de alimentare cu carburant.", a concluzionat Jeff Bartlett, editor adjunct pe departamentul auto al Consumer Reports.
Via | Autoblog
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din General
-
Porsche a anunțat un nou șef de design și marchează un final de epocă în acest departament. După 22 de ani, Michael Maurer va fi înlocuit de către Tobias Suhlmann, fostul șef de design al celor de la McLaren. (29.01)
-
Francois Provost, CEO-ul Grupului Renault, a declanșat o restructurare amplă în cadrul grupului francez cu scopul de a reduce costurile. Ca parte a acestei restructurări, divizia de mașini electrice Ampere, înființată la sfârșitul lui 2023, va fi desființată în luna iulie. (22.01)
-
Honda a dezvăluit oficial o siglă nouă pentru viitoarele sale modele. Noua siglă își va face debutul în 2027 și va fi prezentă doar pe modelele electrice și cu motoare hibride. (14.01)

















mai fa niste calcule. oricum e bine ca mai fac si ei economie la carburant. oricum au consumat cam prea mult pana acuma sa mai lasa si la altii.
http://gasbuddy.com/gb_gastemperaturemap.aspx