Volkswagen si BMW renunta la contractele cu Magna
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Decizia de a prelua fraiele constructorului german Opel incepe sa aiba repercusiuni asupra celor de la Magna. Compania austro-canadiana este in pericol sa isi piarda contractele incheiate cu nume mari din industrie, mai exact Volkswagen si BMW.
Cei doi constructori germani s-au aratat nemultumiti de mutarea Magna, care se alatura astfel concurentei. In acest moment, austro-canadienii furnizeaza componente auto pentru cele doua grupuri nemtesti si in plus, in cazul BMW, se ocupa de productia actualului X3 si a viitorul MINI Countryman.
Dupa anuntul oficial de preluare a Opel, reactiile nu au intarziat sa apara. Ferdinand Piech, presedintele consiliului de administratie Volkswagen, a declarat: "Nu ne place ca furnizorii nostri sa se transforme in concurentii nostri. Se pare ca aceasta regula este valabila si pentru ceilalti constructori (BMW). Daca vom intrerupe colaborarea cu Magna vom gasi fara probleme un alt furnizor."
Ideea lui Piech este impartasita si de Friedrich Eichiner, directorul financiar BMW, care a declarat ca pana in prezent bavarezii au colaborat bine cu Magna, insa strategia austro-canadienilor s-a schimbat.
"Acest lucru inseamna ca trebuie sa ne cautam un alt furnizor"via | Autoblog
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Opel a atins o producție de peste un milion de exemplare pentru actuala generație Corsa. (27.04)
-
Recent, s-au împlinit 50 de ani de când legendarul Porsche 917, derivat din modelul de curse, a devenit omologat pentru șosea. Porsche marchează această ocazie printr-un teaser al unui succesor. (26.04)
-
Volvo a dat startul producției modelului EX30 la uzina sa din Belgia. Modelul a fost produs doar în China, însă producția a fost mutată pentru a evita noile taxe vamale impuse de Uniunea Europeană. (25.04)
-
Hyundai prezintă o nouă generație de motoare hibride: consum mai mic cu 45%
-
Prețuri noul Audi A6 Sedan în România: start de la 57.200 de euro
-
Noul Lexus ES: versiuni hibride și electrice pentru Europa
-
Noul concept Mercedes-Benz Vision V: monovolum de lux cu televizor 4K de 65 inch
-
Chinezii lansează o marcă nouă de pick-up-uri. Va ajunge și în Europa
Comentarii (0)