Vulca S, supercar exclusivist de 630 de cai putere
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Piata supercarurilor face loc unui nou membru, de aceasta data un anonim care promite exclusivitate celor care il vor alege. Este vorba despre Vulca S, un model sportiv gandit si creat de Faralli & Mazzanti, o companie cu sediul la Pisa. Vulca S este de fapt o versiune mai potenta a modelului cu acelasi nume, care si-a facut aparitia luna aceasta la Salonul International al Luxului defasurat la Vicenza.
Sub capota supercarului cu logo-ul S se ascund 630 de cai putere care vor fi completati de o masa cat mai scazuta. Pentru performante exceptionale, caroseria este realizata manual din aluminiu, jantele poarta semnatura OZ Racing iar cauciucurile sunt asigurate de Continental. Coupe-ul cu patru locuri va folosi si un sistem de date furnizat de AIM Sportline.
La capitolul design exterior si interior notam o serie de accesorii regasite pe majoritatea rivalilor din acest segment: lumini LED pentru ambele blocuri optice, evacuari duble, un sistem audio performant, insertii cu lemn nobil, scaune cu reglare electrica imbracate in piele si cusute manual si doua ecrane LCD montate in partea superioara a bordului. Unul dintre acestea va servi la afisarea informatiilor vitale pentru sofer: viteza, turatii si combustibil.
Faralli & Mazzanti au anuntat ca doar 10 exemplare Vulca S vor fi produse, fiecare urmand sa poarte un numar de identificare care sa ateste unicitatea. Pretul nu a fost inca anuntat insa el va depasi probabil 340.000 de euro, adica suma la care poate ajunge versiunea de top a modelului de baza Vulca.
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Stellantis Pro One, divizia de vehicule comerciale a grupului multinațional, a prezentat oficial o nouă generație de vehicule utilitare compacte. Noile modele, vândute sub siglele Opel, Fiat, Citroen și Peugeot, primesc soluții noi de utilizare a spațiului interior, dar și diferite tipuri de propulsoare, inclusiv versiuni electrice. (18.06)
-
Skoda a publicat primele schițe oficiale cu interiorul viitorul SUV electric Peaq. Noul model va avea 7 locuri și un ecran central montat vertical, pentru prima dată. (18.06)
-
Maserati a prezentat oficial un design nou pentru modelele Grecale, GranTurismo și GranCabrio. Cele 3 modele primesc o parte frontală revizuită, noutăți în habitaclu și motoare mai puternice. (18.06)
-
Chinezii de la XPeng debutează pe piața din România: 4 modele, inclusiv un MPV

-
Primele imagini cu noul BMW X5: în premieră, versiune electrică și una cu hidrogen

-
RECORD: Koenigsegg Jesko Absolut, cea mai rapidă mașină de serie pe sfertul de milă

-
Naturalizare

-
Noul Audi A6 Allroad: pentru prima dată cu motor hibrid plug-in


















































Comentarii (2)