FOTO EXCLUSIV* : Pagani testează noul său supercar - C9
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Inginerii Pagani au fost surprinşi de fotografii de la Carpix în timp ce testau prototipul intitulat C9. Modelul nu are încă o denumire oficială, iar numele de C9 îi va rămâne până la Salonul Auto de la Geneva din martie 2011, când Pagani va organiza o prezentare specială a acestui model. Până atunci, însă, inginerii mai au mulţi kilometri de test de parcurs, până în prezent prototipurile având aproximativ 500.000 de kilometri în total.
Odată cu prezentarea de la Geneva, cele patru prototipuri şi modelul de testare a platformei vor avea un total de 700.000 de kilometri de test. Înlocuitorul lui Zonda vine tot cu un motor V12 de provenienţă AMG, dar unitatea aceasta nu va fi împărţită cu niciun model Black Series. Potrivit primelor informaţii, motorul va furniza 700 CP şi va avea emisii de CO2 extrem de scăzute pentru clasa sa.
Prototipul Pagani C9 este încă acoperit de camuflaj, dar putem sesiza deja formele acestuia. Unele voci anunţă un model mai uşor decât Zonda, care va fi mai puternic şi mai rapid.
Aerodinamica şi toate elementele estetice ale modelului au un rol 100% funcţional, frumuseţea fiind trecută în planul secund în timpul dezvoltării acestui model.*Fotografiile ataşate acestui articol sunt publicate de Automarket în exclusivitate în România printr-un contract semnat cu o companie specializată din Suedia. Reproducerea acestor imagini pe teritoriul României fară acordul Automarket.ro este strict interzisă.
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Fotospion
-
Au apărut pe internet primele fotografii spion cu viitorul Audi RS6 e-tron surprins în timpul testelor publice. Versiunea de performanță a lui Audi A6 e-tron este sub semnul întrebării după ce apăruseră informații că marca germană ar fi renunțat la acest model înainte de lansare. (15.09)
-
Au apărut primele fotografii spion cu viitoarea versiune de serie a noii generații electrice a lui Renault Twingo. Noul model va fi lansat pe piață de la jumătatea anului viitor. (14.08)
-
Au apărut primele imagini spion cu următoarea generație a lui BMW X7. Cel mai mare SUV al bavarezilor va primi o generație nouă în 2027. (20.06)
-
Euro 7 mai face o victimă: Audi va retrage motorul său cu 5 cilindri în 2027
-
Înlocuitorul lui Ford Focus va fi un SUV compact: lansare în 2027
-
Stellantis schimbă macazul: va continua să vândă mașini cu motoare termice și după 2030
-
Italienii prezintă un nou concept creat la cererea Volkswagen
-
Renault Megane electric, eclipsat de noile 4 și 5. Francezii schimbă strategia
anyway, unde a fost "surprins" C9-ul? Parca ar fi in Nordul Africii....