Saab îşi salvează istoria: maşinile sale de colecţie nu vor fi vândute
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Saab reuşeşte să îşi păstreze intactă istoria. După ce administratorii procesului de lichidare au anunţat că vor scoate la licitaţie o parte din colecţia de maşini clasice a Muzeului Saab, au revenit asupra deciziei.
Informaţiile privind vânzarea exemplarelor rare ale muzeului a apărut încă de acum două săptămâni. În tot acest timp, adiministratorii au evaluat posibilitatea de a obţine o valoare cât mai bună şi au ajuns la concluzia că este mai potrivit să aştepte creşterea preţului de pornire.
Cu toate acestea, oraşul Trollhattan, Saab AB şi fundaţia Wallenberg s-au grăbit să ofere 3.1 milioane de euro pentru a evita vânzarea istoriei brandului suedez. Maşinile de colecţie vor rămâne aşadar în muzeu. Odată cu ele şi cea mai importantă piesă, Ur-Saab, prima maşină produsă de constructorul scandinav după experienţa sa în domeniul aviatic.
via | autocar
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din General
-
Carlos Tavares, fostul șef Stellantis, este de părere că grupul producător de mașini se va destrăma. În noua sa carte, publicată joi, Tavares crede că Stellantis s-ar putea destrăma în 2 grupuri. (24.10)
-
O mișcare ecologistă propune organizarea unui referendum pentru restricționarea circulației de mașini în centrul Berlinului. Referendumul ar putea avea loc în 2026 și ar limita circulația mașinilor la numai 12 zile pe an pentru fiecare persoană. (24.10)
-
Un brevet nou din partea celor de la Porsche relevă un motor nou care va fi dezvoltat de către producătorul german. Noul motor va putea avea configurații diferite, cu 9, 15 sau 18 cilindri în formă W. (22.10)
-
Noul motor termic dezvoltat de Omoda&Jaecoo, campion la eficiență

-
Toyota dezvoltă un nou motor cu 4 cilindri: va avea peste 400 CP

-
Toyota prezintă primul concept al mărcii de lux Century

-
Noul concept Toyota Corolla anunță prima generație electrică a modelului

-
Honda Prelude revine în Europa după 25 de ani: în România din primăvara lui 2026













R.I.P,Saab!!
In plus aceste "resuscitari" temporare demonstreaza ca cei de la conducere dau tot ce au mai bun pentru a tine marca in viata.
Ei bine, acum Saab chiar mi-a starnit interesul desi sunt fan Volvo.
Acuma sefi SAAB traiesc pe banii statului sau GM?
Ai spus si tu un adevar.
O firma de stat care a supt de la populatie cu nesimtire.
Statul sa descotorosit de ea si ei au supt in continuare de la GM.
Acuma sunt in cautare de alta "vacutza".
Cat despre AndreiRN a lucrat 12 ani la Space Shuttle si acuma se joaca la F35 si Ares si stie ceva despre jucarii masculine.
Va fi o masina de calitate superioara ce va fi incarcata la priza si cu optiunea de pedale pe toate 4 locurile unde pasageri vor putea face curent electric.