Caterham va prezenta un model electric peste sase luni
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Englezii de la Caterham vor dezvolta un model electric pe care il vor prezenta in urmatoarele sase luni. Acesta va fi o versiune electrica a lui Seven si este dezvoltata alaturi de parteneri cu experienta in acest domeniu. Pentru moment, cei de la Caterham nu vor sa introduca un model electric in productie, dar ar putea face acest pas critic in cazul in care vor fi nevoiti sa isi reduca emisiile de CO2.
Cei de la Caterham vor sa creeze un model electric de competitie, dar aceasta idee este inca analizata atent de catre englezi, deoarece nu sunt siguri de rezistenta unui vehicul electric intr-o competitie pentru vehicule conventionale. Ansar Ali, seful companiei Caterham, asteapta un raspuns de la partenerii sai pentru a afla daca un vehicul electric bazat pe un Caterham ar fi potrivit pentru competitii si daca ar putea sa aduca aceasta tehnologie in gama sa.
Prima declaratie care anunta un model electric de la Caterham a fost facuta anul trecut la Salonul Auto de la Tokyo. La acea vreme, compania britanica studia fezabilitatea unui model electric si cauta parteneri.
Intre timp, cei de la Caterham au trecut la analizarea comportamentului unui vehicul electric in cazul unei competitii.Via | Autocar
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Mercedes-Benz a publicat o imagine teaser cu 3 viitoare modele care vor fi lansate în acest an. Mai exact, este vorba despre noile generații GLE, GLE Coupe și GLS. Data lansării pentru cele 3 modele a fost confirmată. (27.03)
-
Lotus readuce la viață numele Scura pentru o nouă ediție specială. Denumirea a debutat inițial pe Exige Scura din 2009, iar acum revine pe modelul 2026 Emira Scura. (27.03)
-
Chevrolet a lansat oficial noua generație Corvette Grand Sport. Noua versiune a modelului de performanță primește sub capotă un motor V8 de generație nouă care dezvoltă 535 de cai putere. (27.03)
-
Noua Omoda 7, lansată oficial în România: start de la 39.990 euro

-
Noul Jeep Compass, lansat în România: start de la 34.500 euro

-
Noutăți pentru Skoda Elroq și Enyaq: sistem multimedia nou și baterii LFP

-
(P) Toyota C-HR+ electric: SUV-ul coupe revine într-o formă complet nouă, cu până la 343 CP și autonomie de 600 km

-
Noul Mercedes-Maybach Clasa S facelift: motorizări electrificate, inclusiv un V12 mild-hybrid













Comentarii (2)