Creatorul lui McLaren F1 a prezentat o maşină sport 100% electrică
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Gordon Murray Design a creat încă un vehicul electric. De data aceasta, vorbim de un model sport cu numele de cod T.32, care are o masă de numai 850 kilograme şi preia trenul de propulsie de la Mitsubishi i-MiEV. După cum ştiţi, motorul lui i-MiEV angrenează roţile din spate, iar aceast model sportiv a preluat integral configuraţia respectivă, fără să utilizeze componente de caroserie de la Mitsubishi. Mai precis, şasiul lui T.32 este tip monococă şi este realizat din fibră de carbon. Prototipul a fost construit de cei de la Toray Industries şi a primit ulterior numele Teewave AR.1.
Motorul lui Murray T.32/Teewave AR.1 dezvoltă 67 CP şi 180 Nm. Sistemul de propulsie este alimentat de o baterie de 16 kWh. Graţie masei reduse, modelul are nevoie de 11.4 secunde pentru a accelera de la 0 la 100 km/h şi poate să atingă o viteză maximă de 146 km/h. Pentru un sprint ”de oraş” 0-50 km/h, modelul are nevoie doar de 4.4 secunde. Noua creaţie a lui Gordon Murray se mândreşte cu o structură avansată din fibră de carbon şi cu ”o arhitectură electrice unică”.
Teewave AR.1 are o lungime de 3.975 milimetri, o lăţime de 1.765 milimetri şi o înălţime de 1.154 milimetri.Pentru îmbunătăţirea coeficientului aerodinamic, vehiculul are o podea echipată cu un difuzor de aer special. Suspensia este cu braţe duble atât pe puntea faţă, cât şi pe puntea spate, ceea ce ar trebui să-i ofere lui AR.1 un nivel excelent al manevrabilităţii şi stabilităţii pe viraje. Din păcate, modelul este doar în standul de prototip şi are scopul de a prezenta tehnologiile pe care le deţin ambele companii.
Via | Autocar
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Mitsubishi in Romania
-
Mitsubishi ASX Preţ: 17.981 - 28.905 €
-
Mitsubishi Eclipse Cross Preţ: 24.228 - 33.629 €
-
Mitsubishi L200 4 usi Preţ: 24.919 - 34.201 €
-
Mitsubishi Outlander Preţ: 24.609 - 45.434 €
-
Mitsubishi Outlander PHEV facelift Preţ: 42.352 €
-
Mitsubishi Pajero Preţ: 32.988 - 45.696 €
Ultimele stiri din Concepte
-
Toyota a dezvăluit un concept al unei mașini de curse alimentate cu hidrogen lichid. Noul concept se numește GR LH2 Racing și va fi expus public cu ocazia cursei de 24 de ore de la Le Mans. (11.06)
-
Renault a dezvăluit noul concept Vision 4rescue, un concept prin care marca franceză reinventează vehiculele de urgență. Noul concept este bazat pe versiunea de serie a lui Renault 4 E-Tech și este creat în colaborare cu cei de la Software Republique. (11.06)
-
Skoda a prezentat oficial o nouă versiune a conceptului Enyaq RS Race. Prezentat pentru prima dată în toamna lui 2024, conceptul este acum vopsit în culorile diviziei de performanță Skoda Motorsport și primește o suspensie revizuită, precum și o serie de materiale ecologice noi. (10.06)
-
Amenințare directă
-
Prima imagine cu noua generație Audi Q3. Data lansării a fost confirmată
-
Noi imagini cu viitorul BMW iX3: autonomie de 800 km
-
Noul Audi Q5, disponibil acum și în versiuni cu motor hibrid plug-in
-
Noi imagini cu viitorul Mercedes-Benz GLC electric: lansarea, la Salonul Auto din Munchen
Comentarii (1)