Ferrari FXX Evoluzione: model pentru Hong Kong
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Aceia dintre dumneavoastra care cunosc secretele programului Ferrari FXX stiu foarte bine ca cei 29 de clienti ai companiei italiene care s-au putut inscrie in seria FXX au fost alesi pe spranceana dintr-o mare de doritori. Costul programului - doua milioane de euro - nu a generat repulsie pentru niciunul dintre acestia, chiar daca in aceasta suma intra tururi cu masina proprie pe circuitul de la Maranello doar in zilele in care Ferrari programeaza acest eveniment.
Ei bine, Ferrari a decis sa impinga si mai mult limitele programului si au lansat FXX Evoluzione, nume care a fost acordat atat extinderii programului in sine cat si modelului special, cu kit de competitie supersportiv. Din cei 29 de posesori ai "vizei" FXX, doar 3 au ales sa continue programul prin apendicele Evoluzione si sa puna mana pe un model de circuit bazat pe Ferrari Enzo care scoate 860 de cai dintr-un motor V12 de 6.3 litri, are transmisie imbunatatita, un kit aerodinamic special si upgrade-uri la nivelul sistemului de control al tractiunii.
Ferrari a anuntat astazi posesorii "biletelor" pentru continuarea programului Evoluzione. Dintre acestia, doi au resedinta in Hong Kong si unul e european. Asta ca sa nu mai spuna nimeni ca doar seicii din Orientul Mijlociu isi permit astfel de capricii.
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Ferrari in Romania
-
Ferrari 488 GTB Preţ: n/a €
-
Ferrari 488 Spider Preţ: n/a €
-
Ferrari 812 Superfast Preţ: n/a €
-
Ferrari California T Preţ: n/a €
-
Ferrari GTC4 Lusso Preţ: n/a €
-
Ferrari GTC4 Lusso T Preţ: n/a €
-
Ferrari LaFerrari Preţ: n/a €
Ultimele stiri din General
-
Rolls-Royce a lansat propriul său set de șah ca un accesoriu pentru clienții mașinilor sale. Noul set include o suprafață de joc cu un lemn tăiat cu laser și piese din aluminiu care integrează magneți. (20.04)
-
John Elkann, președintele Stellantis, nu este de acord cu tarifele impuse de președintele american Donald Trump și nici cu normele de poluare foarte stricte impuse de Uniunea Europeană. El spune că industria auto este amenințată din cauza acestor două reglementări. (16.04)
-
Audi a anunțat un nou proiect prin care vrea ca vechile mașini de curse ale sale să ajungă în mâinile unor colecționari privați. Pentru început, Audi a scos la vânzare un prototip cu care a concurat în Campionatul Mondial de Anduranță și o mașină care a luat startul în seria DTM. (04.04)
-
Volkswagen va lansa modele noi cu motoare termice pe post de generator
-
Renault deschide comenzile pentru Austral facelift în România: start de la 31.000 euro
-
Noul Citroen C5 Aircross: SUV cu motorizări hibride PHEV și versiuni electrice
-
Universal apreciat
-
Chinezii lansează o marcă nouă de pick-up-uri. Va ajunge și în Europa
Comentarii (0)