GM: Nu vom face alte modele bazate pe Volt până în 2015
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
În urmă cu ceva vreme, oficialii General Motors anunţau modele derivate din Chevrolet Volt. Nick Reilly a revenit asupra acestei declaraţii cu o serie de clarificări: prima generaţie a lui Volt nu va avea un derivat, iar generaţia respectivă va fi păstrată în producţie până în 2015. Abia după 2015 ar putea exista un derivat al acestui model, dar trebuie să aşteptaţi să vedeţi ce se întâmplă, a declarat Reilly.
Lipsa derivatelor de Chevrolet Volt şi Opel Ampera este cauzată de ritmul lent de producţie şi de costurile mari ale tehnologiei pentru primele generaţii. Practic, orice model bazat pe Volt în prezent ar fi destul de costisitor, iar segmentul în care ar putea fi încadrat acesta este o problemă, deoarece un model mai mic decât Volt ar fi prea scump, iar un vehicul mai mare ar tăia din autonomia şi performanţele vehiculului.
Cei de la GM estimează că vor reduce dramatic preţul bateriilor lui Volt odată cu noua generaţie. În prezent, preţul unui set de acumulatori pentru Volt este estimat la 8.000 de dolari.
Succesorul lui Volt va beneficia atât de experienţa câştigată odată cu prima generaţie, cât şi de tehnologia avansată a acumulatorilor, care avansează pe zi ce trece. De la lansarea lui Volt, capacitatea acumulatorilor de pe piaţă a crescut, iar noua generaţie va beneficia de baterii cu 20% mai performante.Via | AutomotiveNews (înreg.)
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Isuzu a prezentat oficial noul D-Max EV, prima versiune electrică a camionetei japoneze. Noul model utilitar promite o autonomie de peste 260 de kilometri. (30.04)
-
După ce anul trecut Aston Martin a scos din gamă verisunea de bază a SUV-ului DBX, producătorul britanic a rămas doar cu versiunea DBX707. Iată că Aston Martin a venit cu o versiune și mai puternică, numită S, cu 717 cai putere. (30.04)
-
Ferrari a prezentat oficial noul 296 Speciale, o versiune mai puternică a modelului 296 GTB. Noul model primește un motor hibrid mai puternic, precum și o vopsea exclusivă și un pachet aerodinamic nou. (29.04)
-
Volkswagen va lansa modele noi cu motoare termice pe post de generator
-
Renault deschide comenzile pentru Austral facelift în România: start de la 31.000 euro
-
Noul Citroen C5 Aircross: SUV cu motorizări hibride PHEV și versiuni electrice
-
Universal apreciat
-
Chinezii lansează o marcă nouă de pick-up-uri. Va ajunge și în Europa
Ai dat-o in bara.
Volt are motor termic si ghici ceva, motorul respectiv se lubrifiaza cu ulei
un 1,4L nu se compara cu un V8 5L