Jaguar aduce la Paris un concept hibrid cu design revoluţionar
- Printeaza
- Comenteaza
- 
			Trimite pe: 
			  
Şirul constructorilor europeni care anunţă premiere importante la Salonul Auto de la Paris, din această toamnă, se îngroaşă, de această dată cu Jaguar. Producătorul britanic va expune la standul său un concept radical, care lansează noi linii de design şi sărbătoreşte 75 de ani de existenţă Jaguar.
Conceptul parizian va avea dimensiuni similare cu cele ale lui XK şi va expune viziunea unui model sportiv, capabil să aducă britanicilor un capital de imagine similar celui oferit de 918 Spyder nemţilor de la Porsche, în cadrul Salonului de la Geneva.
Spre deosebire de omologul său din Stuttgart, conceptul britanicilor nu va servi ca punct de plecare pentru un viitor model de serie. Scopul său va fi acela de a anticipa viitoarea linie de modele Jaguar, programată să debuteze în 2012, odată cu lansarea noii generaţii XK.
De asemenea, conceptul marchează sfârşitul actualei faze de design, inaugurată de Ian Callum cu XK şi finalizată cu limuzina XJ. Potrivit unor surse din anturajul biroului de deisgn Jaguar, noul concept va introduce o nouă grilă frontală, adaptabilă atât modelelor sportive cât şi celor de lux.
Totodată, conceptul constructorului britanic de lux va oferi publicului ocazia de a lua contact cu un nou tren de propulsie hibrid, ascuns sub caroseria futuristă. Deşi nu există informaţii oficiale, speculaţiile vorbesc despre un motor V6 pe benzină, supraalimentat, asistat de un motor electric, înglobat în cutia cu opt rapoarte, de provenienţă ZF.
via | autocar
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Jaguar in Romania
- 
				                
				                Jaguar E-Pace Preţ: 30.940 - 59.738 €
- 
				                
				                Jaguar F-Pace Preţ: 46.320 - 86.160 €
- 
				                
				                Jaguar F-Type Coupe facelift Preţ: 59.500 - 143.395 €
- 
				                
				                Jaguar F-Type facelift Preţ: 66.640 - 149.940 €
- 
				                
				                Jaguar i-Pace Preţ: 77.945 - 101.745 €
- 
				                
				                Jaguar XE Preţ: 39.000 - 57.715 €
- 
				                
				                Jaguar XJ facelift Preţ: 83.776 - 109.480 €
Ultimele stiri din Modele noi
- 
                        
                        Leapmotor a dezvăluit oficial noul C10 AWD cu ocazia Salonului Auto de la Zurich. Noua versiune a modelului electric primește două motoare electrice care dezvoltă împreună aproape 600 de cai putere. (29.10)
- 
                        
                        Mini a lansat o nouă ediție specială pentru Cooper, creată în colaborare cu creatorul de modă britanic Paul Smith. Noua ediție specială primește culori exclusive și motive artistice specifice, semnate de celebrul creator de modă. (29.10)
- 
                        
                        Seat a prezentat oficial noul Arona facelift. Cel mai mic SUV din gama producătorului spaniol primește un design ușor revizuit la exterior, un interior îmbunătățit și o paletă de culori cu nuanțe noi. (29.10)
- 
                
                    Noul motor termic dezvoltat de Omoda&Jaecoo, campion la eficiență 
- 
                
                    Fostul șef Stellantis crede că grupul se va destrăma 
- 
                
                    Toyota dezvoltă un nou motor cu 4 cilindri: va avea peste 400 CP 
- 
                
                    Toyota prezintă primul concept al mărcii de lux Century 
- 
                
                    Noul concept Toyota Corolla anunță prima generație electrică a modelului 
 
												








 
        










Comentarii (2)