Koenigsegg va cumpara Saab
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Producatorul suedez de masini sport Koeniggsegg va cumpara Saab de la general Motors cu ajutorul unor investitori norvegieni. Koenigsegg a semnat deja o scrisoare de intentie, insa negocierile ar putea sa dureze pana la doua luni de acum inainte.
"Suntem foarte aproape de a incheia o intelegere, insa au ramas cativa pasi de urmat", spune o sursa apropiata negocierilor, citata de AFP.
Compania suedeza Saab a fost scoasa la vanzare de catre General Motors, grupul american fiind nevoit sa declare intrarea sub protectia falimentului din cauza problemelor financiare cauzate de scaderea brusca a cererii pe pietele mondiale. Saab a vandut 93.000 de masini in toata lumea in cursul anului trecut. Datoriile actuale ale Saab se leaga de GM - principalul sau creditor (924 de milioane de euro), de guvernul suedez (32 de milioane de euro) si de alti diferiti furnizori si creditori, suma totala datorata acestora fiind de 60 de milioane de euro. Saab are 3400 de angajati in Suedia, insa locurile de munca disparute odata cu o eventuala lichidare a companiei s-ar ridica la 15.000, incluzand aici joburile legate de furnizorii companiei.
Viitorul cumparator al Saab, Koenigsegg, este o companie fondata in 1994.
Sudezii produc 20 de exemplare ale modelelor sale supersport, fiecare avand un pret de vanzare de 1.1 milioane de euro.via | AFP
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Producătorul britanic Aston Martin urmează să se separe de echipa sa de Formula 1. Valoarea totală a echipei de curse este estimată la 2.4 miliarde de lire sterline. (02.08)
-
BMW Group a demarat producția de motoare electrice pentru Neue Klasse la uzina din Steyr, Austria. Rotorul, statorul, transmisia și invertorul vor fi asamblate la această fabrică. (01.08)
-
Oliver Blume, directorul executiv Porsche, tocmai a confirmat lansarea unui nou SUV Porsche pe benzină în anul 2028. (01.08)
-
Cireașa de pe tort
-
Ford: producția la uzina de la Craiova a crescut cu 26% în primele 6 luni
-
Cupra, record de vânzări în prima jumătate a anului 2025. Formentor rămâne vedeta
-
Opel Astra primește o versiune hibridă mai puternică: start de la 38.500 euro
-
Porsche 911, ediție specială pentru România: omagiu adus celebrului Transfăgărășan
Koen cumpara sau incearca sa cumpere Saab ca sa nu fie iarasi cumparata marca de altii... nu pentru ca stiu ce sa faca cu ea ci pentru ca se numeste nationalism... Acuma incep problemele cu nationalismul cand apar crizele si lumea incepe sa moara de foame...
"Koenigsegg" este corect scris ! Este gresit "Koeniggsegg".
Va multumesc!
dar cum sunt stirile astea "maine" poate citim cum ca guvernul Suedez nu mai vrea sa vanda cantre koenigsegg si este deschis altor oferte ca asa li s-a sculat cum a fost in Germania cu Opel, Magna -Opel nu s-a concluzionat nu?