Marchionne: Chrysler si Lancia for fuziona pana la sfarsitul anului
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Sergio Marchionne, seful aliantei Fiat-Chrysler, a declarat ca gamele Chrysler si Lancia se vor uni pentru a forma o gama completa, care va fi disponibila la nivel global. Numele Chrysler va disparea de pe piata europeana, in timp ce Lancia Delta vine in Statele Unite ale Americii sub sigla Chrysler. Problema principala a gamei Lancia era faptul ca nu are un model mai mare decat Delta, iar problema celor de la Chrysler consta in faptul ca nu detineau un model mai mic, precum este Delta. Marchionne a decis sa rezolve cat mai simplu problema celor doua marci si le va uni pana la sfarsitul acestui an pentru a forma o gama completa.
Chrysler va disparea treptat de pe piata Europeana, pe care nu a inregistrat un succes in decursul existentei sale. Produsele viitoare de la Chrysler vor fi comercializate sub sigla Lancia, acestea fiind doar versiuni cu alte sigle si mici modificari pentru piata din Europa. Pe de alta parte, Lancia Delta ar putea intra pe piata din America de Nord in forma in care a fost prezentata la Salonul Auto de la Detroit.
Prin eliminarea marcii Chrysler de pe piata Europeana, Sergio Marchionne ne asigura ca nu va exista niciun conflict in interiorul aliantei dintre produsele Chrysler si produsele Grupului Fiat.
Via | Autocar
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Un oficial important al celor de la Maserati a oferit indicii că motorul V8 ar putea reveni în gama producătorului italian. Ultimul model al mărcii cu un astfel de motor a fost produs în 2024. (06.08)
-
Noul BMW i3, al doilea model din noua eră Neue Klasse, a intrat pe linia de asamblare a uzinei principale din Munchen. Fabrica a trecut printr-un amplu proces de modernizare și, de începând cu 2027, aici vor fi produse numai modele cu zero emisii. (06.08)
-
General Motors a prelungit cu încă 20 de ani parteneriatul său de tip joint venture cu producătorul chinez SAIC Motor, ceea ce va permite constructorului american să folosească în continuare China ca un hub de export. (05.08)
-
Nissan Qashqai, performanță de cartea recordurilor: 1.980 km cu un singur plin

-
Toyota: generație nouă de baterii pentru modele hibride, din 2027

-
Brabus prezintă noul iaht de lux Ultima 55, dezvoltat împreună cu Sunreef

-
Prețuri noul Audi Q9 în România: start de la 111.600 de euro

-
Ferrari Purosangue primește o ediție specială: doar 10 exemplare vor fi produse


















pacat