Mazda pregăteşte un succesor al lui RX-7 cu motor rotativ turbo
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Japonezii de la Mazda vor crea un succesor al lui RX-7 care va debuta în preajma anului 2013. Modelul va beneficia de un motor rotativ supraalimentat cu o turbină şi ar putea fi denumit RX-9. Acest anunţ vine în ultimele săptămâni de producţie ale lui RX-8, un model care nu va mai fi oferit în 2012 din cauza normelor Euro5 care vor fi aplicate în Europa, norme pe care modelul nipon cu motor rotativ nu reuşeşte să le respecte fără modificări importante la motor. Inginerii Mazda testează diverse versiuni de motorizare pentru a ţine pasul cu rivalii puternici din segment.
Potrivit unor surse din cadrul Mazda, tehnicienii testează chiar şi un compresor electric pentru noul motor, în încercarea de a creşte cuplul motor al unităţii rotative la nivelul unui motor cu pistoane. Cu toate acestea, nu a fost dezvăluită posibilitatea montării unei unităţi supraalimentate de tip DISI Turbo pe acest model, deşi cei de la Mazda beneficiază de câteva unităţi puternice de acest gen, cel mai bun exemplu fiind cea care echipează modelul Mazda3 MPS.
În ceea ce priveşte design-ul noului model, sursa din cadrul companiei japoneze anunţă că va fi folosit limbajul Nagare. Utilizarea acestui limbaj stilistic în condiţiile în care constructorul japonez va utiliza un nou limbaj de design începând cu toamna acestui an este neobişnuită, dar sursa din cadrul companiei nipone declară că Nagare este potrivit pentru RX-9 şi ar trebui să îi confere un aspect deosebit acestui model.
Via | Autocar
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Mazda in Romania
-
Mazda 2 (2014-prezent) Preţ: 10.490 - 19.390 €
-
Mazda 3 Preţ: 19.900 - 23.090 €
-
Mazda 3 facelift Preţ: 15.290 - 26.390 €
-
Mazda 3 Sedan facelift Preţ: 16.790 - 26.390 €
-
Mazda 6 Preţ: 25.190 - 35.990 €
-
Mazda 6 Tourer Preţ: 25.190 - 37.990 €
-
Mazda CX-3 facelift Preţ: 22.590 €
-
Mazda CX-5 Preţ: 22.490 - 40.190 €
-
Mazda MX-5 (2014-prezent) Preţ: 20.090 - 28.290 €
-
Mazda MX-5 RF Preţ: 25.890 - 33.190 €
Ultimele stiri din Modele noi
-
Volkswagen a dezvăluit o serie de informații și fotografii noi cu viitoarea generație electrică ID.Polo. Noul model va fi lansat oficial în 2026 și va avea o autonomie de până la 450 de kilometri. (15.12)
-
Ferdinand Alexander Porsche a fondat Porsche Design în 1972 împreună cu fratele său, Hans-Peter. Deși F.A., cum era cunoscut, a murit în 2012, Porsche celebrează ceea ce ar fi fost a 90-a sa aniversare. (12.12)
-
Land Rover Classic, divizia de mașini clasice a mărcii britanice, readuce pe piață vechea generație Defender, la aproape 10 ani de la sfârșitul producție. Exemplarele clasice sunt restaurate și pot fi vopsite în culorile noului Defender OCTA, cea mai puternică versiune a modelului de teren. (11.12)
-
Porsche: „Ritmul de inovare al mărcilor chineze îți taie respirația”

-
Noul Opel Astra facelift: faruri LED adaptive și autonomie mărită pentru versiunea electrică

-
Dacia deschide comenzile pentru noile Sandero și Sandero Stepway facelift: start de la 15.750 euro

-
Noua Kia Seltos: SUV-ul subcompact ajunge acum și în Europa

-
Land Rover readuce pe piață clasicul Defender: culori noi, preluate de la Defender OCTA













Era un articol unde promiteau ca vor reduce consumul de ulei dar sa nu fie reducere de 2ml.