Mercedes va introduce sistemul Start & Stop pe modelele de serie
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Mercedes-Benz va introduce un sistem Start & Stop in gama E-Klasse pe modelul E 200 CGI. Acest sistem va fi disponibil si pe C 200 CGI. Ulterior, producatorul german de automobile va implementa acest sistem si pe modelele echipate cu propulsoare V6 si V8. Propulsoarele V6 si V8 vor beneficia de aceasta tehnologie abia incepand cu jumatatea anului 2011. Modelele sport vor primi o versiune adaptata pentru sosea a sistemului KERS, dezvoltata impreuna cu echipa de Formula 1 McLaren.
Din pacate pentru E-Klasse, modelul german va beneficia de sistemul Start & Stop abia de la jumatatea anului 2010. Primul model Mercedes-Benz care va fi disponibil cu un asemenea sistem este C 200 CGI. Acesta foloseste un propulsor de 1.8 litri cu patru cilindri, care este supraalimentat cu un compresor mecanic. Unitatea de 1.8 litri dezvolta 184 CP , respectiv 204 CP si beneficiaza si de tehnologia injectiei directe de combustibil.
Via | Autoblog.it
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Mediu
-
Un studiu realizat de institutul european Transport and Environment arată că mașinile cu motoare hibride plug-in emit de 4 ori mai mult dioxid de carbon comparativ cu datele oficiale WLTP. De asemenea, emisiile mașinilor cu motoare pur termice sunt mai mari în realitate cu 20% față de datele raportate de producători. (17.10)
-
Comisia Europeană, organismul executiv al Uniunii Europene, le va oferi mai mult timp producătorilor de automobile să atingă țintele de reducere a emisiilor de CO2. Astfel, producătorii vor avea la dispoziție încă doi ani de acum încolo pentru a ajunge la nivelul de emisii stabilit pentru 2025. (09.05)
-
În urma unui referendum organizat recent, locuitorii din Paris au votat în favoarea extinderii zonei pietonale din metropola franceză. Mai exact, în perioada următoare, 500 de străzi vor fi transformate în zone pietonale. (24.03)
-
Șeful de design Audi critică ecranele mari din habitaclu: "Nu oferă cea mai bună experiență"

-
Noul BYD Sealion 5 DM-i a ajuns în România: start de la 27.600 euro

-
Noul Renault Duster pentru piața din India: interior nou și motor cu 158 CP

-
STUDIU: Mașinile rulate, importate din străinătate, au șanse foarte mari să aibă kilometrajul dat înapoi

-
Noul Bertone Runabout, un supercar în stil retro cu motor V6













Comentarii (0)