Nissan şi Renault lucrează la o nouă platformă comună
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Japonezii de la Nissan şi francezii de la Renault lucrează la o nouă platformă comună pe care o vor utiliza pentru cel puţin zece modele. De asemenea, cei doi constructori auto vor să standardizeze 70 de piese, inclusiv frânele sau geamurile. Publicaţia japoneză Nikkei susţine că aceste piese reprezintă aproximativ 80% din totalul costurilor fabricării unui automobil.
Atât piesele standardizate, cât şi pltfoma comună vor fi utilizate începând cu anul 2013, pentru 1.5 milioane de vehicule pe an. Acesta inseamnă un sfert din producţia pe care Nissan şi Renault au avut-o în anul 2009. În prezent, cei doi constructori împart opt componente utilizate în fabricarea automobilelor.
Renault şi Nissan au la dispoziţie în acest moment două platforme comune. Una dintre acestea este operată de Nissan şi vizează modele de segment B (Micra, Modus), cealaltă este operată de Renault şi are în vedere segmentul C (Qashqai, Megane).
"Crearea unei noi platforme pe care s-o împărţim cu partenerii noştri este un lucru normal.
Acesta corespunde strategiei noastre şi avem în mod clar intenţia de a accelera acest tip de sinergii", spune un purtător de cuvânt al Alianţei, citat de Nikkei.Via | Autoactu
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Tehnologie
-
Volkswagen, BMW și Mercedes-Benz își unesc forțele pentru a dezvolta în comun sisteme software noi pentru viitoare modele. Inițiativa este susținută de Asociația Germană a Industriei de Automobile (VDA), iar din alianță mai fac parte alte 3 companii germane importante. (27.06)
-
Kia a lansat un nou serviciu de streaming pentru clienții din Europa. Noul serviciu va fi lansat pe modelul electric EV3 urmează să fie disponibil pentru toate modelele noi vândute pe Bătrânul Continent. (17.06)
-
Volvo a anunțat o actualizare majoră a sistemelor multimedia pentru toate modelele sale. Noua actualizare va aduce o interfață grafică nouă și un răspuns de două ori mai rapid la comenzi. De asemenea, pilotul automat adaptiv va deveni dotare standard pentru toate modelele mărcii din 2026. (03.06)
-
Cireașa de pe tort
-
Ford: producția la uzina de la Craiova a crescut cu 26% în primele 6 luni
-
Cupra, record de vânzări în prima jumătate a anului 2025. Formentor rămâne vedeta
-
Opel Astra primește o versiune hibridă mai puternică: start de la 38.500 euro
-
Porsche 911, ediție specială pentru România: omagiu adus celebrului Transfăgărășan
Comentarii (0)