Succesorul lui Ferrari 599 va fi bazat pe FF şi ar putea debuta în 2012
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
La finele anului 2012, Ferrari va lansa succesorul lui 599 GTB Fiorano. Iniţial, modelul trebuia să primească un facelift, dar italienii s-au răzgândit după ce au observat succesul lui FF, model care s-a vândut în toate exemplarele disponibile pentru 2011. Înlocuitorul lui 599 va fi un model nou, dezvoltat în baza lui FF. Nu este clar dacă vorbim şi de un sistem de tracţiune integrală, dar sunt şanse mari ca acesta să nu fie preluat şi de succesorul lui 599. În schimb, se vorbeşte despre o motorizare mai potentă, care va fi şi mai economică decât cea de care dispune 599 în prezent.
În plus, masa succesorului va fi redusă cu 20% faţă de ceea ce oferă 599 GTB Fiorano în prezent, graţie utilizării de pnouri compozite, un şasiu din aluminiu şi peste 20 de aliaje diferite pentru a obţine rezistenţa dorită. La fel ca în cazul modelelor California, 458 Italia şi FF, modelul va fi echipat cu o transmisie cu şapte trepte şi dublu-ambreiaj, alături de o punte spate multilink.
Puntea spate primeşte un diferenţial controlat electronic, care îi permite să schimbe comportamentul vehiculului în funcţie de poziţia comutatorului Manettino.Unele voci sugerează faptul că Ferrari California ar putea primi un sistem de tracţiune integrală, dar această informaţie nu a fost confirmată şi nici infirmată de oficialii Ferrari. Singurul model Ferrari echipat cu un sistem de tracţiune integrală este FF, model care beneficiază de un motor V12 de 6.3 litri, care dezvoltă 700 CP graţie unui sistem inteligent de injecţie directă.
Via | MotorTrend
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Ferrari in Romania
-
Ferrari 488 GTB Preţ: n/a €
-
Ferrari 488 Spider Preţ: n/a €
-
Ferrari 812 Superfast Preţ: n/a €
-
Ferrari California T Preţ: n/a €
-
Ferrari GTC4 Lusso Preţ: n/a €
-
Ferrari GTC4 Lusso T Preţ: n/a €
-
Ferrari LaFerrari Preţ: n/a €
Ultimele stiri din Modele noi
-
McLaren a lansat o nouă ediție specială pentru 750S. Noua ediție specială se numește JC96 și este destinată exclusiv pieței japoneze. Doar 61 de exemplare ale acestei ediții vor fi produse. (15.09)
-
Ford pregătește un înlocuitor indirect pentru Focus. Modelul de clasă compactă, care urmează să iasă din producție la finalul acestui an, va fi înlocuit de către un SUV care ar urma să apară în 2027. (12.09)
-
Lexus anunță o nouă ediție specială pentru LBX. Denumită Vibrant Edition, aceasta va fi produsă doar din septembrie 2025 și până în luna mai a anului viitor. (11.09)
-
Euro 7 mai face o victimă: Audi va retrage motorul său cu 5 cilindri în 2027
-
Înlocuitorul lui Ford Focus va fi un SUV compact: lansare în 2027
-
Stellantis schimbă macazul: va continua să vândă mașini cu motoare termice și după 2030
-
Italienii prezintă un nou concept creat la cererea Volkswagen
-
Renașterea unei legende: noul Ferrari 849 Testarossa
Comentarii (0)