Suzuki a prezentat conceptul unui nou MPV
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Japonezii de la Suzuki au prezentat un concept intitulat R3 la Salonul Auto de la New Delhi. Acesta prefigureaza un MPV cu sase locuri si este bazat pe o versiune alungita a platformei lui SX4. Cei de la Suzuki vor sa faca din viitorul R3 un rival al lui Toyota Innova, model de succes pe piata din India.
Suzuki R3 de serie ar putea sa intre in productie in circa 18 luni, iar modelul va utiliza un sasiu monococa, pentru a avea caracteristici similare cu cele ale unui autoturism clasic. Propulsia va fi asigurata de motoare din seria K a celor de la Maruti Suzuki, iar unitatile pe benzina vor fi disponibile in versiuni de 1.2 si 1.4 litri. Suzuki ar putea oferi si o versiune diesel de 1.3 litri derivata dintr-o unitate Multijet de la Fiat.
Proaspata achizitie de actiuni Suzuki de catre cei de la Volkswagen ar putea sa inlature posibilitatea utilizarii motoarelor Fiat. Pe de alta parte, unitatile TDI ale constructorului din Wolfsburg ar putea fi utilizate pentru versiunea de productie a lui R3, in cazul in care producatorul japonez va alege sa ofere si motoare diesel pentru noul sau MPV.
Via | Autocar
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Suzuki in Romania
-
Suzuki Baleno Preţ: 10.950 - 18.000 €
-
Suzuki Ignis Preţ: n/a - 13.350 €
-
Suzuki Jimny facelift (2012-prezent) Preţ: 14.400 - 16.200 €
-
Suzuki Swift Preţ: n/a - 15.650 €
-
Suzuki SX4 Preţ: 14.500 - 24.450 €
-
Suzuki Vitara Preţ: n/a - 23.550 €
Ultimele stiri din Concepte
-
MG Motor a prezentat oficial noul concept Cyber. Acesta este un SUV electric care va fi transformat în model de serie și va reprezenta etalonul gamei. (10.07)
-
MG Motor a prezentat oficial un nou concept care anunță viitorul său hatchback din segmentul subcompact. Noul concept se numește Go și a fost prezentat la Festivalul de Viteză de la Goodwood. (09.07)
-
Alpine a publicat primele imagini cu prototipul viitorului A110 electric. Noul prototip are două motoare electrice și aceeași caroserie cu actuala generație A110, iar prezentarea va avea loc la Festivalul de Viteză de la Goodwood. (03.07)
-
Viitoarea generație Dacia Spring, lansare în septembrie

-
Opel va construi o fabrică nouă în Algeria: va produce mașini și motoare

-
Noul Mercedes-Maybach GLS, versiune nouă de lux a SUV-ului

-
Chery lansează în România noua marcă iCAUR: brand de mașini electrificate

-
Primele imagini cu noul Range Rover GT: SUV coupe electric de performanță




















Comentarii (1)