Primul concurent al lui Tata Nano va costa cu 500$ mai putin
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Compania britanica EcoCa Ltd a anuntat ca va stabili un parteneriat cu producatorul indian Mahindra&Mahindra prin care acesta din urma va produce, in uzinele proprii din India, un concurent pentru recent lansatul Tata Nano. Conform informatiilor preliminare oferite de britanici, noul model nu doar ca va intra pe piata ca un concurent pentru Nano, ci chiar il va bate pe acesta la pret.
"Am identificat India ca piata perfecta pentru construirea noului nostru model pentru atingerea pretului de 2200 de dolari (1500 de euro) pe care il dorim", a declarat Karman M. Naghdi, presedintele EcoCa Ltd.
In cazul in care noul model va iesi pe piata la acest pret, acesta va fi cu aproape 500 de dolari mai ieftin decat versiunea de baza a lui Tata Nano, care in India costa echivalentul a 2687 de dolari.
Desi nu exista inca schite sau planuri concrete legate de designul noului model, acesta va prelua - conform sefului EcoCa Ltd - o mare parte din liniile lui Volkswagen Beetle. Datorita constructiei din plastic dur de tip ABS, concurentul lui Nano va avea o masa proprie de doar 330 de kilogranme, jumatate din cea modelului Tata, iar motorul va avea 340 centimetri cubi. Viteza maxima pe care o va putea atinge modelul EcoCa va fi de 70 km/h, cu 33 km/h mai redusa decat cea atinsa de Tata Nano, iar consumul va fi de 3.5 litri/100 km.
via | inautonews
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Tata in Romania
-
Tata Telcoline Preţ: n/a €
Ultimele stiri din Modele noi
-
Volkswagen a prezentat câteva noutăți pentru modelele T7 Multivan și California. Cele două modele primesc un design ușor revizuit al părții frontale, un habitaclu cu ecrane mai mari și un nume de model nou pentru piața din Marea Britanie. (12.06)
-
Dodge anunță oficial revenirea modelului Charger pe piața europeană. Modelul de performanță va fi disponibil pe Bătrânul Continent atât în versiuni cu motoare termice, cât și în versiuni electrice. (10.06)
-
Mercedes-Benz a anunțat două versiuni noi pentru noul GLC Electric. Una dintre acestea este versiunea de bază, care are un preț de pornire de 64.700 euro în Germania. (10.06)
-
Stellantis anunță trei noi modele Peugeot și o investiție majoră în Franța

-
Noul Audi Q7: design complet nou și motor V6 diesel mild-hybrid

-
Opel confirmă noul Astra și noul Corsa: patru modele noi până în 2030

-
Succesorul lui Ford Fiesta va avea versiuni de performanță

-
Noul Peugeot e-208 GTi: primele imagini cu versiunea de serie













Comentarii (2)