5 stele pentru noile Golf, Fiesta si Insignia
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Euro NCAP a dezvaluit astazi rezultatele testelor de siguranta efectuate de unele dintre cele mai importante modele noi de pe piata auto.
Euro NCAP a testat Alfa Romeo Mito, Ford Fiesta, Ford Ka, Peugeot 308CC, Volkswagen Golf VI, Renault Megane, Honda Accord, Opel Insignia si Volvo XC60. Despre Renault Megane, cunoastem deja ca este modelul cu cel mai mare punctaj inregistrat din istoria testelor de siguranta Euro NCAP.
Au mai inregistrat cinci stele la testul de siguranta modelele Alfa Romeo MiTo, Ford Fiesta, Peugeot 308CC, Volkswagen Golf, Honda Accord, Opel Insignia si Volvo XC60.
Noul Ford Ka nu a reusit sa ajunga decat la 4 stele la testul de siguranta. Mai mult, modele ca Alfa Romeo MiTo si Peugeot 308CC nu au reusit sa scoata mai mult de trei stele la testul de protectie al pasagerilor copii si cate doua stele la protectia pietonilor.
Rezultate expectionale au fost trecute in contul modelelor Volkswagen Golf , Ford Fiesta si Honda Accord, care au obtinut cate patru stele la protectia copiilor si cate trei stele la protectia pietonilor.
Via | EuroNCAP
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Siguranta
-
Gigantul german Volkswagen extinde programul de utilizare a datelor de la senzori și din imagini, provenite de la mașinile clienților, în circa 40 de țări europene, inclusiv în România. Consimțământul clienților, necesar. (17.01)
-
Belgienii de la Euro NCAP au publicat lista cu cele mai sigure mașini pe care le-au testat în 2025. Pe prima poziție regăsim noul Mercedes-Benz CLA. (15.01)
-
Potrivit celor mai recente informații, China va interzice, din 2027, mânerele retractabile, acționate electric, pe care le întâlnim tot mai des pe mașinile de ultimă generație. Această decizie ar putea fi preluată și de alte țări. (30.12)
-
Noul Volkswagen ID. Era 9X, primul model al mărcii cu motor termic pe post de generator

-
Versiune nouă pentru Toyota Land Cruiser: V6 twin-turbo, hibrid, cu 457 CP

-
Moment istoric: Dacia a câștigat Raliul Dakar

-
BYD își consolidează poziția pe piața din România și încheie anul cu rezultate solide, după doar 6 luni de la lansare

-
Cele mai sigure mașini testate de Euro NCAP în 2025: Mercedes-Benz CLA ia coroana













Dar voi NICI acum nu cititi articolul inainte ENTER-ul final.
Rezultate expectionale au fost trecute...