Citroen va oferi modelul electric C-Zero companiei feroviare germane
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Citroen incearca sa promoveze noul vehicul electric C-Zero printr-un parteneriat incheiat cu Deutsche Bahn, compania feroviara germana. Constructorul francez va pune la dispozitia nemtilor o serie de exemplare ale vehiculului electric, marcand astfel debutul perioadei de pre-comercializare.
Compania de cai ferate va include masinile electrice in programele sale deja existente, "Carsharing" sau "Call a Bike", asigurand astfel o popularitate mare mignonei franceze. C-Zero va putea fi admirat si pe strazile Berlinului, modelul fiind inclus in programul BeMobillity, la care au aderat deja mai multi constructori de renume.
Noul Citroen C-Zero, bazat pe ruda sa japoneza Mitsubishi i-MiEV, va fi disponibil pentru publicul larg abia la sfarsitul lui 2010. Pana atunci insa, Citroen a pus la dispozitia fanilor un site unde se pot programa la test-drive sau se pot inscrie pe lista de comenzi.
via | autoblog
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din General
-
Renault a închis serviciul său de ride-sharing Mobilize, la 4 ani după înființarea acestuia. Totodată, marca franceză își încetinește extinderea rețelei de stații de încărcare rapidă pentru mașinile din acest serviciu. (12.12)
-
Înalt oficial european: UE abandonează planul de interzicere a mașinilor cu motoare termice din 2035Uniunea Europeană abandonează planul de interzicere a vânzărilor de mașini noi cu motoare termice din 2035. Informația a fost confirmată de către Manfred Weber, președintele celei mai mari grupări politice din Parlamentul European. (12.12)
-
Potrivit unor noi informații apărute în presă, Comisia Europeană, organismul executiv al Uniunii Europene, ar putea să amâne planul de interzicere a vânzărilor de mașini noi cu motoare termice. Dacă se confirmă, interdicția ar urma să intre în vigoare din 2040. (09.12)
-
Noul Smart #6, prima berlină din istoria mărcii

-
Dacia deschide comenzile pentru noile Sandero și Sandero Stepway facelift: start de la 15.750 euro

-
Noua Kia Seltos: SUV-ul subcompact ajunge acum și în Europa

-
Noul Opel Astra facelift: faruri LED adaptive și autonomie mărită pentru versiunea electrică

-
Noul Mercedes-Benz GLB. Urmașul electric al lui EQB are o autonomie de 630 kilometri
















Nici in cel mai frumos vis al unui fanboy VAG/VW/TDI ( sau orice alta " patima" legata de VW ) nu or sa poata cei de la VAG sa scoata pe piata o masina electrica ( sau hibrida ) care sa aiba un pret competitiv cu propriile modele cu motoare clasice .
ce frumos ar fi sa poti cumpara un golf electric la 20000Euro :)) , ma indoiesc sincer prietene :)
In 2013... hahahaha, care modelele sale electrice... hahaha
Auzi, in 2003!!! da, 2003, la versailles (sper ca stii despre ce e vorba) angajatii de acolo aveau 206 si c2 toate electrice, erau prize in exterior montate... probabil ca nu erau performante dar ERAU... si asta conteaza. La fel am gasit si in rezervatia naturala din Plitvice... numai auto si barci electrice... N-am vazut nicaieri scris VW... asa ca asteptam LARGUL PUBLIC.... hahahaha
plm de ratati ai carierei de comentatori pe net , voi nu intelegeti poate termenul de masina "accesibila"