Ferrari F450 isi amana lansarea pentru Los Angeles
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Desi toata lumea il astepta in toamna acestui an la Frankfurt, noul Ferrari F450 se va mai lasa asteptat. Fanii Scuderiei vor fi nevoiti sa isi indrepte privirile catre Salonul Auto de la Los Angeles, unde se pare ca inlocuitorul lui F430 isi va face oficial aparitia.
Amanarea lansarii oficiale se pare ca nu a fost cauzata de actuala criza economica, decizia fiind luata de insusi Montezemolo, motivat de procesul de dezvoltare complex. Se pare ca, desi la nivel mecanic lucrurile au fost terminate la timp, designul supercarului a trebuit refacut pentru a respecta mai multe cerinte aerodinamice.
Se pare ca noul model nu va inaugura tehnologia hibrida pe care Ferrari o patenta in urma cu cateva saptamani pentru ca, spun italienii, publicul nu este inca pregatit pentru asa ceva si pentru ca normele de poluare vor putea fi respectate prin folosirea injectiei directe, cel putin pana in 2014.
Cu toate acestea ne putem astepta ca Ferrari sa dezvaluie la Los Angeles si un concept hibrid al supercarului F450, pentru a aduce pe piata, inaintea celor de la BMW, Mercedes, Renault si Toyota, un sistem KERS, de recuperare a energiei folosite la franare, regasit in prezent pe monoposturile de Formula 1.
Viitorul Ferrari F450 va folosi o structura usoara din aluminiu, pentru a reduce masa totala si pentru a imbunatati manevrabilitatea si emisiile, negand astfel nevoia unor propulsoare mai puternice. Supercarul va primi o cutie cu sapte rapoarte, un program de anulare a tendintei de supravirare si o versiune imbunatatita a controlului tractiunii, deja celebru pe modelele Scuderiei.
via | Autoblog
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Ferrari in Romania
-
Ferrari 488 GTB Preţ: n/a €
-
Ferrari 488 Spider Preţ: n/a €
-
Ferrari 812 Superfast Preţ: n/a €
-
Ferrari California T Preţ: n/a €
-
Ferrari GTC4 Lusso Preţ: n/a €
-
Ferrari GTC4 Lusso T Preţ: n/a €
-
Ferrari LaFerrari Preţ: n/a €
Ultimele stiri din Modele noi
-
Honda a confirmat oficial o nouă generație pentru modelul Prelude. Modelul sportiv al japonezilor revine după o pauză de 24 de ani și va fi prezentat oficial în septembrie. (31.07)
-
Leapmotor va deschide comenzile pentru SUV-ul său electric B10 în România începând din luna septembrie. Modelul electric al chinezilor va fi plasat în gamă sub C10. (30.07)
-
Opel a lansat o versiune mai puternică pentru motorizarea hibridă cu încărcare la priză a lui Astra. Noul model primește un motor mai puternic, o baterie mai mare și, implicit, o autonomie îmbunătățită în modul de rulare electric. (29.07)
Comentarii (1)