Garmin face un recall pentru 1.25 milioane de unităţi GPS nuvi
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Oficialii Garmin au anunţat un recall de 1.25 milioane de unităţi nuvi din seriile 200w, 250w, 260w şi 7xx. Problema modelelor apare în cazul utilizării unor baterii de la un furnizor terţ şi se manifestă prin supraîncălzire. În unele cazuri, respectiv în 1.25 de milioane de cazuri în care s-a folosit un anume circuit integrat, există posibilitatea ca GPS-ul să se supraîncălzească fără să se mai oprească automat şi să ia foc. Cei de la Garmin vor să prevină această situaţie prin înlocuirea bateriei respective şi amplasarea unei pene între baterie şi circuitul integrat pentru a preveni supraîncălzirea acestui circuit.
Pentru a afla dacă o unitate GPS este afectată, posesorul său trebuie să noteze seria de pe spatele receptorului şi să o introducă într-o aplicaţie de pe site-ul Garmin . Din moment ce majoritatea GPS-urilor sunt folosite la bordul autovehiculelor, riscul unui incediu urmat de un accident grav este ridicat, cu toate că posibilitatea ca unitatea GPS să se supraîncălzească şi să ia foc este destul de slabă.
Unităţile GPS afectate de acest recall au fost vândute peste tot în lume, iar clienţii Garmin care au probleme vor primi instrucţiuni în funcţie de zona în care locuiesc.Cei de la Garmin fac toate eforturile să colaboreze cu clienţii lor şi îşi cer scuze pentru inconvenienţele cauzate de această problemă. Producătorul de electronice îşi imploră clienţii să nu încerce să repare singuri unitatea GPS şi să nu încerce să umble la acumulatorul acesteia. Furnizorul de baterii al celor de la Garmin a fost de acord să împartă costul acestui recall cu producătorul de GPS-uri, iar cei de la Garmin nu se aşteaptă la niciun prejudiciu în materie de vănzări sau profit din cauza acestui recall.
Via | Garmin
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Siguranta
-
Euro NCAP a testat 8 mașini noi, printre care și un model produs în România. Ford Tourneo Courier, modelul produs la Craiova, a obținut 4 stele, în timp ce 3 modele chinezești au reușit să obțină 5 stele. (11.07)
-
Grupul Stellantis a emis un ordin de Stop-Drive pentru posesorii modelelor Citroen C3 și DS3. Mașinile afectate sunt produse între 2009 și 2019 și sunt echipate cu airbag-uri Takata. Ordinul este valabil și pentru clienții din România. (20.06)
-
Volvo a dezvăluit un nou tip de centură de siguranță, care va apărea pentru prima dată la viitorul SUV electric EX60. Noua centură de siguranță va ști mărimea ocupanților și se va adapta în caz de impact după mărimea acestora. (05.06)
-
Cireașa de pe tort
-
Ford: producția la uzina de la Craiova a crescut cu 26% în primele 6 luni
-
Cupra, record de vânzări în prima jumătate a anului 2025. Formentor rămâne vedeta
-
Opel Astra primește o versiune hibridă mai puternică: start de la 38.500 euro
-
Porsche 911, ediție specială pentru România: omagiu adus celebrului Transfăgărășan
Comentarii (3)