Geely dezminte interesul pentru Volvo
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Desi erau considerati unii dintre principalii pretendenti la preluarea marcii Volvo de la Ford, chinezii de la Geely au infirmat toate zvonurile legate de o astfel de mutare. "Nu avem niciun plan de achizitie in ceea ce privetse marca Volvo, asa cum s-a speculat in presa in ultima vreme", a declarat purtatorul de cuvant al Geely, citat de Reuters.
Chiar daca Geely a negat interesul pentru marca suedeza, presa din China a publicat astazi articole conform carora nu mai putin de trei producatori importanti sunt interesati de Volvo, pe langa Gelly stand la rand si Changan sau SAIC.
Principalele motive evidentiate de ziarele chinezesti sunt reputatia brandului Volvo, respectul pe care clientii acestuia il au pentru marca, prezenta sa globala si tehnologia de clasa pe care o dezvolta suedezii.
via | Just Auto
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
General Motors a anunțat că va înregistra pierderi de 1.6 miliarde de dolari legate de reducerea planurilor de producție pentru vehiculele electrice. (14.10)
-
China înăsprește regulile privind subvențiile pentru vehiculele cu sisteme de propulsie alternative, introducând cerințe mai stricte de eficiență și autonomie începând din 2026. Doar modelele care vor oferi peste 100 de kilometri de autonomie electrică pură și vor avea un consum de energie redus vor continua să beneficieze de stimulente fiscale. (13.10)
-
Constructorul german de automobile pare că nu a uitat de lansarea unui model care să concureze direct cu Mercedes-Benz Clasa G și Defender. Chiar și așa, încă nu a fost luată o decizie finală. (12.10)
-
Noul Subaru Crosstrek 4WILD: debutul, în premieră la Salonul Auto București
-
Primele imagini cu noul concept Toyota Corolla: anunță o viitoare generație electrică
-
Revine Cupra Formentor VZ5: motor cu 5 cilindri și producție limitată
-
Noul Mitsubishi Grandis, premieră națională la Salonul Auto București
-
Noua Skoda Fabia 130: cea mai rapidă Fabia de serie are 177 cai putere
Comentarii (0)