Marchionne: Chrysler si Lancia for fuziona pana la sfarsitul anului
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Sergio Marchionne, seful aliantei Fiat-Chrysler, a declarat ca gamele Chrysler si Lancia se vor uni pentru a forma o gama completa, care va fi disponibila la nivel global. Numele Chrysler va disparea de pe piata europeana, in timp ce Lancia Delta vine in Statele Unite ale Americii sub sigla Chrysler. Problema principala a gamei Lancia era faptul ca nu are un model mai mare decat Delta, iar problema celor de la Chrysler consta in faptul ca nu detineau un model mai mic, precum este Delta. Marchionne a decis sa rezolve cat mai simplu problema celor doua marci si le va uni pana la sfarsitul acestui an pentru a forma o gama completa.
Chrysler va disparea treptat de pe piata Europeana, pe care nu a inregistrat un succes in decursul existentei sale. Produsele viitoare de la Chrysler vor fi comercializate sub sigla Lancia, acestea fiind doar versiuni cu alte sigle si mici modificari pentru piata din Europa. Pe de alta parte, Lancia Delta ar putea intra pe piata din America de Nord in forma in care a fost prezentata la Salonul Auto de la Detroit.
Prin eliminarea marcii Chrysler de pe piata Europeana, Sergio Marchionne ne asigura ca nu va exista niciun conflict in interiorul aliantei dintre produsele Chrysler si produsele Grupului Fiat.
Via | Autocar
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Compania suedeză Polestar a anunțat săptămâna aceasta că a încheiat un acord de împrumut în valoare de până la 600 de milioane de dolari cu acționarul său majoritar, Geely Holding din China. (18.12)
-
Gorden Wagener, șeful de design al germanilor de la Mercedes-Benz, a anunțat că vrea să plece după o carieră de aproape trei decenii. A desenat modele legendare, inclusiv SLR McLaren. (18.12)
-
În urmă presiunilor venite din toate părțile, Uniunea Europeană renunță la planul de a interzice mașinile cu motoare termice din 2035. În schimb, obiectivul este de a reduce emisiile de CO2 cu 90% comparativ cu nivelul din 2021. (17.12)






















pacat