OFICIAL: Jaguar pregăteşte un roadster F-Type şi o berlină nouă
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Deşi a fost investit de numai câteva luni în fruntea conglomeratului Tata Motors-Jaguar-Land Rover, Carl Peter Forster se bucură deja de o susţinere importantă din partea consiliului de administraţie. În cadrul ultimei reuniuni a conducerii, Forster a anunţat oficial planul de dezvoltare al celor doua branduri britanice, de al căror destin este responsabil.
Preşedintele executiv a confirmat producţia a trei modele complet noi în următorii ani. Este vorba în primul rând despre un roadster compact, un frate mai mic al actualului XK, care ar putea să se numească F-Type. De asemenea Forster a confirmat şi dezvoltarea unei noi berline semnate de Jaguar, dar şi un alt SUV marca Land Rover, poziţionat între viitorul LRX şi actualul Range Rover Sport.
"Creşterea noastră va fi graduală, pas cu pas, fără a fi asociată motivaţiilor financiare", a declarat Forster.
Odată cu anunţarea celor trei noi modele, preşedintele executiv a confirmat oficial şi închiderea unei uzine din Marea Britanie.
Decizia a fost motivata astfel: "Este mult mai favorabil să deţii un singur stabiliment de dimensiuni mari, decât două relativ mici", a încheiat Forster.Cu toate acestea, grupul britanic nu va renunţa la construirea unei uzine noi în China, care va fi capabilă să asambleze, începând cu 2011, maşini bazate pe Freelander.
via | Autocar
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Alfa Romeo a prezentat oficial un nou pachet vizual pentru modelele Giulia și Stelvio. Numit Pack Performance, noul pachet aduce câteva elemente vizuale exclusive, precum și o suspensie activă nouă. (30.04)
-
Mazda a pregătit un facelift minor pentru modelul său de dimensiuni subcompacte Mazda 2. Noul model actualizat aduce mai multe dotări noi în standard, precum și un design exterior ușor schimbat. (30.04)
-
Mercedes-AMG va lansa în curând noua versiune actualizată pentru decapotabila SL. Facelift-ul acestui model va aduce câteva noutăți tehnice, printre care se numără o suspensie recalibrată pentru mai mult confort. (30.04)
-
Sfârșit de drum: Audi a retras din producție modelele A1 și Q2

-
Noile BYD Seal 08 și Sealion 08: berlină și SUV premium cu încărcare în 9 minute

-
Chinezii revoluționează piața bateriilor pentru electrice: încărcare în 6 minute și jumătate

-
Primele detalii despre viitorul Volkswagen Golf: design inspirat de Golf 4

-
OFICIAL: Porsche vinde marca Bugatti către Rimac













Comentarii (0)