Prima sedinta foto a lui MX-5 Superlight
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Conceptul Mazda MX-5 Superlight a fost creat special pentru a sarbatori doua decenii de la introducerea in productia de serie a lui MX-5. Cateva fotografii reale cu conceptul nipon au fost lansate la inceputul saptamanii acesteia. Masina va fi prezenta la Salonul Auto de la Frankfurt, insa pana atunci avem parte de cateva imagini noi. De aceasta data, modelul nipon a fost fotografiat in timpul unor teste pe circuit.
Mazda MX-5 Superlight Concept beneficiaza de o structura usoara si totodata rezistenta, care imbunatateste performantele masinii si ofera un consum redus de carburant. Fata de versiunea de serie, MX-5 Superlight dispune de prize de aer integrate care au rolul de a proteja pasagerii in cazul unui impact, precum si de un sistem de evacuare cu doua tevi de esapament.
Masa acestui model ajunge la 995 kilograme, iar propulsorul de 1.8 litri care livreaza 126 CP a fost preluat de pe actualul MX-5. Conceptul nipon sprinteaza de la 0-100 km/h in 8.9 secunde. Conform declaratiilor oficialilor Mazda, MX-5 Superlight nu va intra in productia de serie.
via | WCF
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Mazda in Romania
-
Mazda 2 (2014-prezent) Preţ: 10.490 - 19.390 €
-
Mazda 3 Preţ: 19.900 - 23.090 €
-
Mazda 3 facelift Preţ: 15.290 - 26.390 €
-
Mazda 3 Sedan facelift Preţ: 16.790 - 26.390 €
-
Mazda 6 Preţ: 25.190 - 35.990 €
-
Mazda 6 Tourer Preţ: 25.190 - 37.990 €
-
Mazda CX-3 facelift Preţ: 22.590 €
-
Mazda CX-5 Preţ: 22.490 - 40.190 €
-
Mazda MX-5 (2014-prezent) Preţ: 20.090 - 28.290 €
-
Mazda MX-5 RF Preţ: 25.890 - 33.190 €
Ultimele stiri din Modele noi
-
Alfa Romeo a prezentat oficial un nou pachet vizual pentru modelele Giulia și Stelvio. Numit Pack Performance, noul pachet aduce câteva elemente vizuale exclusive, precum și o suspensie activă nouă. (30.04)
-
Mazda a pregătit un facelift minor pentru modelul său de dimensiuni subcompacte Mazda 2. Noul model actualizat aduce mai multe dotări noi în standard, precum și un design exterior ușor schimbat. (30.04)
-
Mercedes-AMG va lansa în curând noua versiune actualizată pentru decapotabila SL. Facelift-ul acestui model va aduce câteva noutăți tehnice, printre care se numără o suspensie recalibrată pentru mai mult confort. (30.04)
-
Sfârșit de drum: Audi a retras din producție modelele A1 și Q2

-
Noile BYD Seal 08 și Sealion 08: berlină și SUV premium cu încărcare în 9 minute

-
Primele detalii despre viitorul Volkswagen Golf: design inspirat de Golf 4

-
OFICIAL: Porsche vinde marca Bugatti către Rimac

-
Chinezii revoluționează piața bateriilor pentru electrice: încărcare în 6 minute și jumătate






















A, scuze, acum am citit ca nu va intra in productie.