Taxa auto 2012: Statul va returna circa 200 de milioane de lei
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Taxa auto 2012 va fi cu până la 25% mai mică decât actuala taxă impusă la înmatricularea în România a autovehiculelor noi şi rulate. Proiectul de lege care vizează noua taxă a fost deja aprobat de Parlamentul României şi prevede posibilitatea returnării diferenţei de bani dintre taxa aplicată începând cu iulie 2008 şi cea care va fi aplicată conform formulei pentru anul 2012. Dacă toţi cetăţenii care au plătit taxa auto în perioada respectivă îşi vor cere diferenţa de bani înapoi, Laszlo Borbely estimează că Fondul de Mediu va plăti aproximativ 200 de milioane de lei, informează Capital.
Nu vă grăbiţi încă la Administraţia Financiară de care aparţineţi ca să vă cereţi banii înapoi, deoarece noul act normativ n-a intrat încă în vigoare. Până la publicarea în Monitorul Oficial, puteţi să vindeţi şi să cumpăraţi automobile înmatriculate în România înainte de 01.01.2007 fără să plătiţi taxa auto. În cazul în care taxa auto plătită după 15 iulie 2008 a fost mai mică decât actuala formulă, nu trebuie să plătiţi nimic în plus.
Laszlo Borbely susţine că banii vor fi restituiţi îndată ce datele cetăţeanului care face cererea vor fi verificate. Toate cererile merg la centrul de la Bucureşti, deci termenele de restituire şi de verificare ar putea să crească dacă cetăţenii se vor înghesui la administraţiile financiare de care aparţin.
Borbely a declarat că Fondul de Mediu are toate datele disponibile şi că personalul său este pregătit să facă faţă noilor solicitări din partea cetăţenilor. Ministrul Mediului şi al Pădurilor a subliniat faptul că banii din taxa auto se duc "în mod exclusiv" pentru economia verde din România.PENTRU PROIECTUL DE LEGE AL TAXEI AUTO 2012, CLICK AICI (format PDF).
Via | Capital
Foto Capital
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Intern
-
Porsche Classic Tour a ajuns la a patra ediție consecutivă. Peste 40 de exemplare clasice și de ultimă generație au pornit într-un tur de aproximativ 120 de kilometri. (27.04)
-
În cadrul unui eveniment special, la care a luat parte și Automarket, a fost prezentat în România primul BMW Art Car. Este vorba despre un 3.0 CSL pictat de artistul american Alexander Calder în 1975. (24.04)
-
Primul BMW Art Car, realizat de celebrul artist Alexander Calder, va fi prezentat, în premieră, în România. Evenimentul va avea loc în cadrul RAD Art Fair, iar mașina va fi expusă în intervalul 23 aprilie-15 mai. (22.04)
-
Chinezii revoluționează piața bateriilor pentru electrice: încărcare în 6 minute și jumătate

-
OFICIAL: Porsche vinde marca Bugatti către Rimac

-
Primele detalii despre viitorul Volkswagen Golf: design inspirat de Golf 4

-
Hyundai: primele imagini cu noul Ioniq V. Autonomie de 600 km

-
Stellantis schimbă strategia: se va concentra pe 4 dintre cele mai importante mărci













MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNS
Cu aceasta ocazie eu am o alta intrebare:
Am inmatriculat o masina an 2008,taxa era undeva de 900 de euro,I-am facut deprecieresi a scazut undeva la 250 de euro.Pot depune cerere de restituire a cei 25% din taxa si cat am platit in plus?? Cu siguranta sunt foarte multi in aceasta situatie care au platit si depreciere.
VA MULTUMESC PENTRU UN RASPUNS.